'Roboski devletin ve iktidarın sınavıdır'

'Roboski devletin ve iktidarın sınavıdır'
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 14:01
A+ A-
Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboski Katliamı'nın 91’inci ayında yaptığı açıklamada, 'Ülkenin adalet sisteminin çöktüğünün ispatlarından ve köşe taşlarından biridir Roboski Katliamı' dedi.

Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bombardımanı sonrası 19’u çocuk 34 sivilin yaşamlarını yitirmesinin 91’inci  ayında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü yöneticileri de katıldı.

Açıklamayı İHD üyesi Zarife Çamalan okudu. Roboski Katliamının üzerinden 91 ay geçtiğini hatırlatan Çamalan, hala adaletin sağlanmadığını belirtti. Çamalan, "Bir katliamın cezasız bırakılmasının, hukuki olarak tüm yargı yollarının kapatılmasının, böyle bir katliamın faillerinin ortaya çıkarılmasını engellemenin nasıl bir açıklaması olabilir ki? Ülkenin adalet sisteminin çöktüğünün ispatlarından ve köşe taşlarından biridir Roboski Katliamı" dedi.

‘GEÇMİŞLE YÜZLEŞİLMELİ’

Çamalan, toplumsal barışın sağlanmasının yolunun, geçmişle yüzleşmek ve sorumluların ortaya çıkarılmasıyla olduğunu belirterek, "Her toplumun hafızası vardır ve gerçeklikler hem toplumun hem de gayri resmi de olsa asıl tarihte yeri sarsılamaz ve bu gerçeklikle açıktır, erişilebilir durumdadır. Ne kadar saklama ve inkâr yoluna gidilse de işte bu hafıza hem barış hem de adaleti talep etmeye insancıl bir inatla devam edecektir. Daha iyi ve güzel yarınlarımız, geleceğimiz, insan onuruna yakışır, barışçıl ve adaletli bir düzen ile tesis edilecektir" şeklinde konuştu.

‘ROBOSKİ DEVLETİN VE İKİTDARIN SINAVIDIR’

Roboski ve diğer katliamlar için adalet gelmeden Türkiye’ye adaletin gelmeyeceğini belirten Çamalan, "Her zaman ve daima adalet için barışçıl mücadelemizi sürdüreceğiz. Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır" dedi. (MA)

Öne Çıkanlar