Roboskî'yi anan müdüre kınama, görevden alma ve dava

Roboskî'yi anan müdüre kınama, görevden alma ve dava
Urfa'da bir okul müdürüne, Roboskî Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla yaptığı paylaşım gerekçesiyle kınama cezası verildi. Müdür hakkında dava açıldı.

Artı Gerçek - Urfa'da Roboskî Katliamı'nda ölenleri anan okul müdürüne kınama cezası verilmesinina ardından dava da açıldı. Urfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, hazırlananın iddianameyi kabul etti. M.Ö. hakkında açılan davanın ilk duruşması 18 Eylül’de görülecek.

Urfa'nın Halfeti ilçesinde okul müdürlüğü yapan üç isim, Uludere'de 19'u çocuk 34 kişinin öldüğü katliamın 12'nci yıl dönümü olan 29 Aralık 2023 tarihinde WhatsApp durumundan paylaşım yaptı. Üç müdür, katliama dair paylaştıkları fotoğraf nedeniyle askerler tarafından gözaltına alındı. Müdürler, "yurt dışı yasağı" adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün talebi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürleri hakkında idari soruşturma başlatıldı. İdari soruşturma sonrası, okul müdürlerine kınama cezası verildi. Cezaya ise, “Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk Ordusunu suçlayıcı paylaşımda bulunduğu ve terör örgütü PKK/KCK’nin ve yandaşlarının kullandığı dili/ paylaşımı kullandığı WhatsApp durumu ile kimin tarafında olduğunu belli ettiği iddiası sübut bulunduğu (...)" gerekçe gösterildi.

GÖREV YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Sonrasında üç isim de müdürlük görevlerinden alındı. İki müdür Bozova ilçesine, bir müdür ise Birecik ilçesine sürgün edildi. Söz konusu kararın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeğeni olan Halfeti Kaymakamı Zikrullah Erdoğan’ın talebi üzerine geldiği iddia edildi. Yeğen Erdoğan'ın “Ben bunları Halfeti'de görmek istemiyorum” dediği de ileri sürüldü.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı da üç isim hakkında soruşturma başlattı. Bir ismin soruşturması devam ederken, bir kişi hakkında "takipsizlik" kararı verildi.

M.Ö. hakkında ise "terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede, M.Ö.nün "durumunda" paylaştığı fotoğraf ve yazıya yer verildi. Roboskî'de katledilenlerin cenazelerinin köylülerin omuzlarında mezarlığa götürülürkenki fotoğraf ile M.Ö.'nün “Faşist soykırım zihniyeti hiç bitmedi. Fakat bu halk hiç diz çökmedi” yazısı suçlamaya gerekçe yapıldı.

İddianamede, söz konusu paylaşım için "Şüphelinin söz konusu paylaşımlar ile PKK/KCK’yi desteklemek niteliğinde meşru bir eylemmiş gibi gösterdiği…” değerlendirmesi yapıldı.

Urfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, hazırlananın iddianameyi kabul etti. M.Ö. hakkında açılan davanın ilk duruşması 18 Eylül’de görülecek. (MA)

Öne Çıkanlar