Rönesans Rezidans davası başladı: 'Mezarlar açılsın, DNA örneği alınsın'

Rönesans Rezidans davası başladı: 'Mezarlar açılsın, DNA örneği alınsın'
Hatay'ın 'en lüks' projelerinden biri olarak pazarlanan ve depremde 269 kişinin öldüğü Rönesans Rezidans'a ilişkin dava başladı. Cemile İncili, ablası ve yeğeninin cenazelerine ise hâlâ ulaşılamadığını söyleyip bazı mezarların açılmasını istedi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinde Hatay'da yıkılan ve resmi verilere göre 269 kişinin öldüğü Rönesans Rezidans'a ilişkin dava başladı. Rönesans Rezidans'a ilişkin davada dördü tutuklu, biri firari, sekiz sanık 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Haşim Eraslan, Bülent Seküçoğlu ile Önder Artun katılırken müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun ise cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edildi. Sanıkların kimlik tespitinin ardından iddialarla ilgili savunmalarına başlandı.

ronesans4.jpg

’ABLAM VE YEĞENİM HALA BULUNAMADI’

Depremde Rönesans Rezidans'ta ablası ve yeğenini kaybeden kendisi de iki gün sonra kurtarılan Cemile İncili, ablasının ve yeğeninin cenazelerine ise hala ulaşılamadığını söyledi. Duruşma öncesi açıklama yapan İncili, "Ablam Mevlüde Yıldız İncili ve yeğenim Mehmet Şükrü İncili deprem anında üçümüz aynı odaya toplandık. Binanın yıkılması o kadar kısa sürdü ki, yeğenimle ablama ‘deprem çok kuvvetli kolon altına girelim’ demeye kalmadan yıkıma uğradık" dedi.

ronesans1.jpg

'MEZARLARIN AÇILIP DNA ÖRNEĞİ ALINMASINI İSTİYORUZ'

İncili, "Yıkımdan sonra yeğenim ve ablamla konuştuk ‘İyi misiniz?' diye. Yeğenim sürekli 'nefes alamıyorum’ diyordu. Ara ara hep konuşuyorduk" diyerek şöyle devam etti: "Ben iki gün sonra çıkarılmışım. Ayağımdan ve kalçamdan ameliyat oldum. Vücudumda ezikler var. Ablam ve yeğenimden hiçbir haber alamadık, hiçbir izine ulaşamadık. Enkazda detaylı arama yapılmadığını düşünüyoruz. Yaralı olarak başka kentlere gönderilenler orada öldü ve kimsesiz diye defnedildi. Bunları mezarlarının açılıp, tekrar DNA örneği alınmasını istiyoruz."

NE OLMUŞTU?

Resmi rakamlara göre Rönesans Rezidans'ta, Hataysporlu futbolcu Christian Atsu, Hatayspor Sportif Direktörü Taner Savut ve milli hentbolcu Cemal Kütahya’nın da aralarında olduğu 269 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı. Müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun, Karadağ'a kaçmaya çalıştığı sırada İstanbul Havalimanı'nda yakalanarak ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan tutuklandı. Yapı denetim şirketinin yetkilisi Mehmet Haşim Eraslan, yapı denetim şirketinin müdürü ve şirket ortaklarından Bülent Seküçoğlu ve kontrol elemanı Önder Artun da aynı suçtan yakalandı.

ronesans3.jpg

Yapı denetim şirketinin yetkililerinden A.K., inşaat teknikeri İ.D. ve şantiye şefi B.M. tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun’un kardeşi ve rezidansın statik proje sorumlusu, şantiye şefi ve şirket ortağı Hüseyin Yalçın Coşkun ise kırmızı bültenle aranıyor. (DHA)

Öne Çıkanlar