RTÜK'ten AKP, Diyanet ve Serhat Albayrak'ı 'küçük düşürme' cezaları

RTÜK'ten AKP, Diyanet ve Serhat Albayrak'ı 'küçük düşürme' cezaları
Yayınlanma:
A+ A-
AKP, Diyanet ve Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak'ın 'küçük düşürüldüğü' iddiasıyla RTÜK'ten bir dizi medya kuruluşuna ceza yağdı. CHP'li üyeler cezalara tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), AKP ve Diyanet'in yanı sıra Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak'ın küçük düşürüldüğü gerekçesiyle bir dizi televizyon kanalı ile Kafa Radyo'ya ceza verdi. RTÜK üyeleri Okan Konuralp ve İlhan Taşçı'nın aktardığına göre, TELE1, KRT ve HalkTV’ye, Albayrak'ı “küçük düşürdükleri” gerekçesiyle yüzde 3’er para cezası verildi.

Merdan Yanardağ’ın "Şalvarı şaltak Osmanlı" dizesinin yer aldığı dörtlükle ilgili yorumu "Milli/ manevi değerlere aykırılık" sayılarak TELE1’e bir ceza daha verildi. Ayrıca Kafa Radyo ile Halk TV’nin bir başka yayında "AKP'nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın küçük düşürüldüğüne" hükmedildi.

'KRAL ÇIPLAK'

Konuralp, ilgili paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"RTÜK, eski bakan/ damat Berat Albayrak’ın kardeşi, Serhat Albayrak’ı “Küçük düşürdükleri” gerekçesiyle TELE1, KRT ve HalkTV’ye yüzde 3’er para cezası verdi. Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili yayınlar nedeniyle alınan karar bir “Albayrak Ailesi” avukatlığı örneğidir.

Öte yandan RTÜK, Merdan Yanardağ’ın 16. Yy’la tarihlenen, kimi kaynaklarda Bozoklu Şeyh Celal’e ait olduğu da savunulan “Şalvarı şaltak Osmanlı” dizesinin yer aldığı dörtlükle ilgili yorumunu “Milli/ manevi değerlere aykırılık” saydı; TELE1’e ikinci kez cezası verdi.

Yaklaşık 500 yıl sonra Osmanlı bürokrasisiyle ilgili bir Türkmen deyişi üzerinden ceza vermek garabettir. Özetle şunu söylemek yerinde olacaktır: "Herkes farkında, kral aslında çıplak"

Kurul bugünkü toplantısında, Kafa Radyo ve Halk TV’nin bir diğer yayınında AK Parti’nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da küçük düşürüldüğüne hükmetmiştir."

'DİYANET'E ATATÜRK ELEŞTİRİSİ DE CEZA GETİRDİ'

İlhan Taşçı da, "RTÜK Albayrak ve Taşkesenlioğu’nun avukatlığına soyundu" tepkisini göstererek şu eleştirileri getirdi:

"Sedat Peker’in Serhat Albayrak ve AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin iddialarının tartışıldığı programlar nedeniyle Halk TV’ye 2, Tele 1’e 2, KRT’ye de 1 ceza verdi. Gerekçe küçük düşürülmüşler!

RTÜK’ün Halk TV, Tele 1 ve KRT’ye oy çokluğuyla verdiği %3 para cezası kararının dayandırıldığı gerekçe Sedat Peker’in iddialarını televizyonda tartışarak Serhat Albayrak ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun “küçük düşürülmesi”! Güler misin ağlar mısın!

RTÜK’ün savundukları bitmedi. “İzmir’in kurtuluşunda tek kurşun atmadık” diyen İsmail Kahraman da korunup kollanan şahılardan. Nihat Sırdar’ın programında bu sözleri eleştirip Cuma Hutbesinde Atatürk'e yer verilmemesine tepki nedeniyle de Kafa Radyo’ya %3 idari para cezası.

Haklarında iddialar ithamlar bulunanlarla ilgili her zaman aklanma olanağı mevcutken ve iddiaları araştırması gereken yargıyken RTÜK’ün harekete geçmesi hayli manidar! Zehra Taşkesenlioğlu’nun polis koruma sayısı arttırılmıştı üstüne bir de RTÜK koruması geldi!" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar