Sağlık emekçileri bakanlığa seslendi: Savaşa değil, sağlığa bütçe

Sağlık emekçileri bakanlığa seslendi: Savaşa değil, sağlığa bütçe
Yayınlanma:
A+ A-
Sağlık emekçileri, Hacettepe Üniversitesi önünde, “Sağlık Bakanlığı'nın 2023 bütçesinden ne topluma ne de sağlık emekçilerine olumlu bir şey çıkmaz” dedi. Bakanlığa seslenen emekçiler, bütçenin savaşa değil sağlığa aktarılması çağrısında bulundu.

Rojhat BİLMEZ - İrfan TUNÇÇELİK


ANKARA- Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçileri Sendikası (SES) Ankara şubesi ve sağlık çalışanları Hacettepe üniversitesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Bankalar kazanırken emekçiler kaybediyor” pankartının açıldığı eylemde konuşan SES İşyeri Temsilcisi Gülcan Paloğlu, Sağlık Bakanlığı'nın 2023 bütçesine değindi.

Paloğlu “Sağlık Bakanlığı'nın 2023 bütçesine baktığınızda tedavi edici sağlık hizmetlerine ayrılan payın yüzde 70, koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan payın ise bir önceki seneye göre daha da azaltılarak yüzde 30'lara çekildiği görülüyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın genel bütçe içindeki payı 2022 yılında 6.63 iken 2023 yılında 6.56 olmuştur. Yıllık enflasyonun yüzde 180’i bulduğu, hemen her şeyin fiyatının neredeyse haftalık birkaç kez arttığı bir zamanda bu bütçe kabul edilemez. Bu bütçeden ne topluma ne de sağlık emekçilerine olumlu bir şey çıkmaz” dedi.

'HER GEÇEN GÜN EMEKÇİNİN ZARARINI BANKALARIN KARINI ARTIRMAKTADIR'

Paloğlu açıklamanın devamında şunları söyledi: “Hacettepe Üniversitesi 2019 itibariyle promosyon anlaşması yapmış olup, 5 yıllık için aylık 53 tl’ye denk gelen 3.180 tl promosyon ücreti almıştır. Promosyon anlaşması imzaladığı tarihten itibaren yüzde 172 enflasyon gerçekleşmiştir. Promosyon anlaşmasının tamamlanmasına 14 ay kalmıştır. Enflasyon anlaşmasının yenilenmemesi nedeniyle 14 ay boyunca yaklaşık sağlık emekçilerinin kaybı 12.670 TL olacaktır. Ankara Sağlık Müdürlüğü 2020 itibariyle promosyon anlaşması yapmış olup, 5 yıllık için aylık 96 tl’ye denk gelen 5.760 tl promosyon ücreti almıştır. Promosyon anlaşması imzaladığı tarihten itibaren yüzde 143 enflasyon gerçekleşmiştir. Promosyon anlaşmasının tamamlanmasına 26 ay kalmıştır. Enflasyon anlaşmasının yenilenmemesi nedeniyle 26 ay boyunca yaklaşık sağlık emekçilerinin kaybı 22.412 TL olacaktır”.

SAĞLIKÇILARIN TALEPLERİ

“Bütçenin savaşa değil sağlığa aktarılması” gerektiğini vurgulayan Paloğlu taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Promosyon ödemelerini bir an önce enflasyon gözetilerek yenilenmeli
  • Sağlık ve Sosyal hizmet emekçilerine Ek ödeme, teşvik taban ödeme, denge tazminatı gibi ödemelerden vazgeçerek insanca yaşayacak emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde maaş talebimiz hayata geçirilmeli.
  • Tedavi edici değil koruyucu sağlık hizmetleri payı arttırılmalı.
  • Bütçe de savaşa değil sağlığa pay aktarılmalı.
  • Sağlık mesleklerini n birbirinden bağımsız ancak birbiriyle bağlantılı olarak çalıştığı unutulmadan mesleki kayırmacılık ve ayrımcılığa son verilmeli.

Öne Çıkanlar