Şalom gazetesi, Rezan Epözdemir'e manşetten tepki gösterdi: Modern çağ 'kan iftirası'

Şalom gazetesi, Rezan Epözdemir'e manşetten tepki gösterdi: Modern çağ 'kan iftirası'
Münevver Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir'in, Garipoğlu'nun Karabulut'u 'Mayasız Ayini' için öldürmüş olabileceği iddiasına Yahudi toplumunda tepki geldi. Şalom gazetesi, Epözdemir'e manşetten "Modern çağ 'kan iftirası'" başlığıyla yer verdi.

Artı Gerçek - İstanbul'da 14 yıl önce Münevver Karabulut'u katleden ve cezaevinde intihar eden Cem Garipoğlu'nun bu cinayeti "Yahudi geleneklerinde yer alan ‘Mayasız Ayini' için öldürdüğü" iddiaları, Yahudi toplumu tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Yahudi toplumuna yönelik yayın yapan Şalom gazetesi, avukat Dr. Rezan Epözdemir'in iddiasını "Modern çağ 'kan iftirası'" diye niteledi.

Karabulut'un ailesinin avukatı olan Epözdemir, Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili tutanaklara yansıyan dört senaryoyu açıklamıştı. Bu senaryolardan biri de, dava dosyasına Epözdemir'in kendisi tarafından sunulan 'Mayasız Ayini' iddiasıydı. Epözdemir, gazeteci Fatih Altaylı'ya yaptığı açıklamada, bu senaryolardan söz ederken Yahudileri hedef alarak ve 'mayasız ayini'nden söz ederek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dördüncüsü de Münevver Karabulut 15.00'de eve geliyor. Cem Garipoğlu, 18.46'da Münevver'in kafası vücudun ayrılmış halde gitar valizinde evden çıkıyor. Cinayet mahali Bahçeşehir'de bir de ev. Etiler'e 40 kilometre korsan taksiyle gidiyor. Babaannesinin evinin önündeki çöp konteynırına bırakıyor. Testereyi de önceden almış yazışmaları göre cinayeti planlanmış. Zaten tasarlanmadan mahkum oldu. Bu bir ayin olabilir diye mahkeme gerekçesinde tartıştı."

Epözdemir, "Fakat bu dört senaryodan da hangisi olduğuna mahkeme kanaat getiremedi, tespit edemedi. ‘Bu 4 olasılık da gerekçede, duruşmada tartışıldı' dedim. Bu mahkemenin kanaati. Benim bu yönde bir görüşüm de kanaatim de yok" demişti.

ŞALOM GAZETESİNDEN REZAN EPÖZDEMİR'E MANŞETTEN TEPKİ

Epözdemir'in, dört senaryodan biri olan ve Garipoğlu'nun Karabulut'u 'Mayasız Ayini' için öldürdüğü iddiasına Yahudi toplumu da tepki gösterdi. Gazete, Epözdemir'e manşetten "Modern çağ 'kan iftirası'" başlığıyla yer verdi.

'OSMANLI DÖNEMİNDE, PADİŞAHLARIN FERMANLARLA YALANLADIĞI...'

Haberde "Epözdemir'in mahkeme tutanaklarında yer aldığını belirttiği 'mayasız ayini' Yahudilerin tarihte dönem dönem karşı karşıya kaldığı 'kan iftirası'nı akıllara getirdi. Osmanlı döneminde, padişahların fermanlarla yalanladığı kan iftirası antisemit kesimlerin başvurduğu komplo teorilerinin başında geliyordu" ifadeleri yer aldı.

whatsapp-image-2023-08-16-at-11-12-17.jpeg

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar