Samandağ'da moloz dökümüne direnen depremzedelere gözaltı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde dereye dökülmek istenen moloza karşı çıkan depremzedeler gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Maraş merkezli depremlerden etkilenen illerde enkaz çaldırma çalışmaları devam ederken asbest tehlikesi bulunan moloz dökme işlemlerine de tepkiler devam ediyor. Samandağ'da Uzunbağ köyü Manastır Deresi'ne moloz dökülmesine karşı çıkan çıkan depremzedelere jandarma müdahale etti. Depremzedelerden yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı.

Dünden beri moloz dökümü ve ayrıştırma işlemi jandarma korumasında yapılırken halk, enkaz kaldırma çalışmaları sırasında ortaya çıkan asbeste karşı yol kapatmıştı. Köyde “Moloz istemiyoruz” diyen halka jandarma biber gazı ile müdahale ederek yurttaşları darbetti. Müdahale sonucu fenalaşan depremzedeler oldu.

DİRENEN DEPREMZEDELER BİBER GAZI SIKILDI

Anka'da yer alan habere göre, Yeşilköy'de ise moloz dökümünü protesto etmek isteyen vatandaşlara jandarma ve çevik kuvvet polisi müdahale etti. Polisin sıktığı biber gazı nedeniyle bir kadın baygınlık geçirdi. Valinin kendilerine verdiği sözü tutmadığını belirten bir depremzede, "Vali size 'bu halkı ezin geçin katil mi olun' dedi. Neden verdiği sözü yerine getirmiyor bu vali? Buraya molozların dökülmesini istemiyoruz. Burada astım hastası olanlar var. Çocuklar var" diye tepki gösterdi.

Bir depremzede, “Burada insanlar enkaz altındayken bu jandarmalar depremzedelere müdahaleye gelmişler. Herkes bilsin ki buradaki yaşam alanımızı savunacağız. Moloza, kansere geçit yok. Bu topraklar hepimizin. Depremzedeleri enkaz altında bıraktılar. Bugün depremzedelere TOMA yolluyorlar” diye tepki gösterdi.

Türkiye İşçi Partisi Kent ve Ekoloji Çalışmaları Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Samandağ'da yaşam alanlarına enkazın molozunun dökülmesine karşı çıkan halka Yeşilköy'de jandarma saldırdı. Çok sayıda gözaltı var" ifadeleri kullanıldı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar