Selçuk Kozağaçlı'ya 'subliminal senaryo' davasında karar: Mahkeme beraatine karar verdi

Selçuk Kozağaçlı'ya 'subliminal senaryo' davasında karar: Mahkeme beraatine karar verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Tutuklu ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı hakkında Türkiye'de yayınlanmayan filmin senaryo ekibinde olması nedeniyle yargılandığı davadan beraat etti. Kozağaçlı, yargılandığı ana davada tutuklu olduğu için cezaevinde kalmaya devam edecek.

Artı Gerçek - Yurtdışında gösterime giren "Mahalle" isimli filmin senaryo ekibinde yer aldığı için "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, beraat etti.

MLSA'nın aktardığına göre, Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın suçu işlediğine yeterli delil olmadığı için delil yetersizliğinden beraat kararı verilmesini talep etti.

Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan Selçuk Kozağaçlı, ceza yargılaması yürütmek için dosyada yeterli delil bulunmadığını, bu yönden savcının görüşüne katıldığını söyledi.

'GÖRÜNTÜNÜN KİM TARAFINDAN ELDE EDİLEREK DOSYAYA KONDUĞU BELİRSİZ'

Davaya konu olan filmin gösterilemediği için ispatlanamadığını, kendisinin senaryosunu yazdığına dair de bir kanıt olmadığını söyleyen Kozağaçlı, aksi durumda dahi dava açılmaması gerektiğini belirtti.

Selçuk Kozağaçlı savunmasında şunları söyledi:

"Uyuşturucu sorunu, kentsel dönüşüm Yeşilçam’dan bu yana 50 yıldır gündemde, bunlar yokmuş gibi davranamayız. Dosyadaki fiziki delili Emniyet Genel Müdürlüğü dahi üstlenemiyor. Görüntünün kim tarafından elde edilerek dosyaya konduğu belirsiz, emniyet ‘Biz bilmiyoruz diyor. Savcılık, bu görüntünün nereden bulunarak dosyaya eklendiğini açıklamalıydı."

Kendisinin yazdığı iddia edilen senaryonun da dosyaya bir türlü eklenmediğini söyleyen Kozağaçlı, beraatini talep etti. Savunma avukatları da savcının görüşüne katılarak, beraat talep etti.

Mahkeme, Selçuk Kozağaçlı’nın delil yetersizliğinden beraatına karar verdi.

Selçuk Kozağaçlı, yargılandığı ana davada tutuklu olduğu için cezaevinde kalmaya devam edecek.

'MAHALLE' HAKKINDA

Senaryosunu Veysel Sahin, Vedat Özdemir, Selçuk Kozağaçlı ve İnan Altın'ın yazdığı filmin yönetmenliğini de İnan Altın üstlendi. Filmde Melek Tanker, İzzet Başlak, Serdar Orçin, Selma Altın, Gizem Soysaldı, Nejmi Aykar, Miray Akay ve Defne Halman rol aldı.

whatsapp-image-2023-06-15-at-12-rgea.jpeg

Filmin tanıtımında "Bir yanı İstanbul Boğazı'na diğer yanı ise gökdelenlerin ışıltısına bakan, çiçekler ve ağaçlıklar içindeki bir gecekondu mahallesi, dev inşaat şirketlerinin tehdidiyle karşı karşıyadır. Paha biçilmez değeri olan mahallede yaşayan gençler, tehlikelere karşı mücadele etmek için mahalleliyi harekete geçirmeye çalışır. Bu kaos ortamında Rüstem ile Aslı, hayatlarının en özel gününe hazırlanmaktadır. Bu süreçte olup bitenler Aslı ve Rüstem'in düşündüklerinden farklı olur" ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar