Sevda Noyan hakkında takipsizlik kararı

Sevda Noyan hakkında takipsizlik kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Noyan, '15 Temmuz kursağımızda kaldı. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür' demişti.

Ülke TV'de katıldığı programda, elinde 15 Temmuz darbe girişimine katıldıklarını iddia ettiği kişilerin listesi bulunduğunu ve donanımlı oduklarını söyleyerek tehditte bulunan Sevda Noyan hakkında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

Avukat Çağrı Ayhan Şenel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na konuya ilişkin suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine Noyan hakkında, "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçundan başlatılan soruşturma, yetkisizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

'KOVUŞTURMAYA YER YOK'

Soruşturmayı yürüten savcı da Noyan hakkında İstanbul 45'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde aynı soruşturma kapsamında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını belirtti. Savcı, suçta ve cezada teklik ilkesi gereği mükerrer kayda alınan soruşturma dosyası yönünden kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.

'MAHKEME BİRLEŞTİRME KARARAI VERİRDİ'

Suç duyurusunda bulunan avukat Çağrı Ayhan Şenel ise "Birçok kişi ile birlikte suç duyurusunda bulunduk. Savcılığın mükerrer kararı doğru değil. Savcı suç gördüyse davayı açmalıydı. Dava açıldıktan sonra yargılama yapan mahkemenin dosyayı birleştirme kararı vermesi gerekirdi" dedi. 

NE DEMİŞTİ?

Sevda Noyan katıldığı programda şunları söylemişti: "15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası". (HABER MERKEZİ)
 

Öne Çıkanlar