'Simit satarız ama utanmayız'

'Simit satarız ama utanmayız'
Diyarbakır'da KHK ile görevden alınan öğretmenler her türlü zorluğa karşı hala doğrularından, savunduklarından vazgeçmiyor. İşsizlik hayatlarını...

Diyarbakır'da KHK ile görevden alınan öğretmenler her türlü zorluğa karşı hala doğrularından, savunduklarından vazgeçmiyor. İşsizlik hayatlarını olumsuz anlamda etkilese de çaycılık, çiftçilik, çiğköftecilik gibi işlerle mücadelelerine devam ediyorlar.

Faruk BALIKÇI

Kanun hükmünde kararnameyle Diyarbakır Eğitim-Sen üyesi toplam 121 öğretmen görevden alındı. Bir taraftan sendikal mücadele, diğer taraftan, işsizlik öğretmenlerin hayatını oldukça zorlaştırdı. Onlar tüm bu olumsuz koşullar içinde yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Kimi hayatta kalmak için çay ocağı, kimi çiğköfteci dükkanı açarken bazıları da çiftçilik yapmaya başladı.

Eylül ayında başlayan ihraçlar karşısında Eğitim-Sen uzun süreli oturma eylemi, bisiklet turları, basın açıklamaları etkinlikleriyle ihraçları protesto etti. Her etkinlikte ise gözaltı ve tutuklama yaşandı. Eğitim-Sen 1.nolu şube başkanı İkram Atabey, içeride yapılan basın toplantılarına bile artık neredeyse müdahele edilecek duruma geldiğine dikkat çekerek, "OHAL ile birlikte demokratik mücadelenin önünü de kapattılar’’ dedi.

KHK ile iki gün önce ihraç edilenlerden biri de 23 yıllık öğretmen Sadrettin Kaya. Kaya'ya göre daha çok sendikal faaliyetlerde bulunanalar KHK ihraçlarına maruz kaldı:

"İhraç ve baskıyla yeni bir devlet düzeni yaratılmak isteniyor. Sendikal anlayışın kamuda olması istenmiyor. Demokratik eğitimi, laik yaşama ve ana dilde eğitimi savunanlar ihraç ediliyor. Öğrenciler ölmesin, bu ülkeye barış gelsin dedikleri için ihraç edildi. Bu kentte binlerce öğrencim var."

Tün bunları savunmasının ihraç getirmesi Kaya'yı yıldırmamış. "Simit satarız ama utanmayız" diyerek doğrularına hala sahip çıkıyor:

"Sokak başında simit tezgahı açarız. Başına geçeriz. Yaptığımız işten utanmayız. Bir şekilde ekmeğimizi kazanırız. Bu utanılacak bir durum değildir. Biz işsizleştirildik. Hiç bir şey yapmazsak kışın mısır, yazın su satarız. Günün koşulları neyi gerektiriyorsa, ekonomik olarak yaşamımızı sürdürmek için ne gerekiyorsa onu yapacağız."

Eylül ayında KHK ile ihraç edilen Diyarbakır Eğitim Sen 1. nolu Şube Başkanı İkram Atabey de tıpkı Kaya gibi sendika içinde yer alan öğretmenlerin hedef yapıldığını düşünüyor:

"Son Kararnameyle 5 yöneticimiz ile geçmişte sendika yöneticiliği yapan bir çok emekçi arkadaşımız ,Türkiye genelinde bin 400 den fazla üyemiz ihraç edildi. Yaptığımız tüm etkinlikler suç kategorisine sokularak sorgulanıyor.’’

Atabey, ihraç edilen üyelerinin geçimlerini sağlamak için alternatif düşündüklerini çiğköfte dükkanı açan hayvan ticareti yapacağını söyleyen farklı işler yapan üyeleri olduğunu da anlatıyor. Ama "Bu sayı çok fazla değil. Zaten iş bulmak zor. Çok fazla iş olanağı da yok. Her şeye rağmen boyun eğmeyeceğiz mücadelemizi sürdüreceğiz" diyor.

Öne Çıkanlar