Şırnak'ta bir köy 20 gündür ablukada: GBT ile giriliyor

Şırnak'ta bir köy 20 gündür ablukada: GBT ile giriliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Beytüşşebap ilçesine bağlı Bilbês köyünde, Valiliğin yasak kararı sonlanmış olsa da asker ablukası devam ediyor. Köye giriş çıkışlara GBT ardından izin veriliyor.

Artı Gerçek - Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Bilbês köyünde, 20 gündür asker ablukası sürüyor. Yerel kaynaktan alınan bilgilere göre, köy çevresinde bulunan tepelerde askerlerin olduğu ve Genel Bilgi Taraması (GBT) ardından köye giriş ve çıkışlara izin verildiği öğrenildi.

BİLBÊS'TE NE OLMUŞTU?

Bilbês köy kırsalına Şırnak Valiliği tarafından 29 Temmuz ile 4 Ağustos tarihleri arasında sivil halka giriş ve çıkışlar yasaklandı. Yasak kararı kaldırılsa da köydeki abluka devam etti. Valilik, 8 Ağustos ve 23 Ağustos tarihleri arasında bir kez daha bölgeyi yasakladı.

Yasak kararıyla beraber bölge önce savaş uçaklarıyla ardından da günlerce SKY tipi helikopterler tarafından bombalandı. Operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasında çıkan çatışmada 2 HPG'linin öldüğü belirtildi.

En son 13 Ağustos'ta Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan, Mehmet Zeki İrmez'in yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Eşbaşkanların oluşturduğu heyet köyü ziyaret etmişti. (MA)

Öne Çıkanlar