Soli Pompeipolis kazılarını 24 yıldır sürdüren Prof. Dr. Remzi Yağcı kazı başkanlığından alındı

Soli Pompeipolis kazılarını 24 yıldır sürdüren Prof. Dr. Remzi Yağcı kazı başkanlığından alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin'de Soli Pompeipolis Antik Kenti kazılarını 24 yıldır sürdüren Prof. Dr. Remzi Yağcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kazı başkanlığından alındı. Yağcı, bakanlığın herhangi bir gerekçe sunmadığını söyledi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin'in Mezitli ilçesindeki Soli Pompeipolis Antik Kenti kazılarını 1999’dan beri sürdüren Prof. Dr. Remzi Yağcı, Kültür ve Turizm Bakanlığının kararıyla kazı başkanlığından alındı. Her yıl temmuz ayının ortasında kazı çalışmaları için Mersin’e gelen Yağcı, bakanlığın kararını kazı sezonu için hazırlıklarını yaparken öğrendi. Yağcı, bakanlığın herhangi bir gerekçe sunmadığını, kazının bundan sonra kim tarafından yürütüleceğini bilmediğini söyledi.

Mersin'in Mezitli ilçesinde bulunan Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde 1999'da başlanan kazılara o yıldan bu yana başkanlık eden Prof. Dr. Remzi Yağcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kazı başkanlığından alındı. Her yıl temmuz ayının ortasında kazılar için kente gelen Yağcı, kazı başkanlığından alındığını her yıl olduğu gibi bu yıl da kazılar için kente gelmeye hazırlanırken öğrendi.

'BİR SORUŞTURMA VE UYARI YOKTU'

Artı Gerçek'e konuşan Remzi Yağcı, “Kazı başkanlığını yürütmeme dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin iptal edildiği tarafıma bildirildi. Neden olduğunu bilmiyorum. Hakkımızda herhangi bir soruşturma, bir uyarı yoktu. Normalde bir gerekçe sunulması gerekir ama bana bir gerekçe sunulmadı. Bakanlığın bu kararı neden aldığını bilmiyorum. Normal bir devir süreci olsaydı zaten yardımcıma devredecektim. Biz orada bilimsel bir çalışma yapıyoruz. Bunca yıllık birikim var. Her şey yarım kaldı” dedi.

whatsapp-image-2023-07-13-at-14-53-32.jpeg

'DÖRT İ ŞÇİYLE ÇALIŞTIĞIMIZ ZAMANLAR OLDU'

Soli Pompeipolis kazılarını 1999’dan beri sürdürdüklerini anlatan Yağcı, “Kazılarda bütçe kısıtlı. Yılda bir ay çalışabiliyorsunuz. Biz bazı dönemlerde dört işçiyle çalıştık bütçe yokluğu nedeniyle. Ayrıca bölgede kamulaştırma sorunu var. Bu nedenle beklenen hızda ilerlemiyor. Bu kazıların bir üniversite projesi olması lazım. Bu bir kurtarma kazısı değil. O nedenle Müze Müdürlüğünün değil, bir üniversitenin bu kazıları yürütemEsi gerekir” diye konuştu.

'KÜLTÜR BAKANLIĞI ÇOK AZ DESTEK VERİYOR'

Kazıların ana destekçisi Mezitli Belediyesi'nin CHP’li Başkanı Neşet Tarhan da Prof. Dr. Yağcı’nın kazı başkanlığından alınmasını duyduğunu ancak ayrıntılı bilgisinin olmadığını söyledi.

Müze Müdürlüğü yetkilileri ve kazı başkan yardımcısı Doç. Dr. Deniz Kaplan ile önümüzdeki günlerde görüşeceklerini söyleyen Tarhan, “Kazılar sekteye uğramaz ama biz daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz. Kültür Bakanlığı bu kazıya sembolik bir destek veriyor. Çok az miktarda bir desteği oluyor. Bütçenin büyük kısmını Mezitli Belediyesi olarak biz veriyoruz. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası veriyor, Deniz Ticaret Odası ve Ticaret Borsası veriyor. Geçen yıl da Uluslararası Mersin Limanı İşletmecisi bütçe desteği verdi” dedi.

whatsapp-image-2023-07-13-at-14-54-54.jpeg

'ANTİK LİMAN DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRİR'

Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki limanın doğu ve batı mendireklerinin hâlâ ayakta olduğunu vurgulayan Tarhan, “Bu yıl liman çanağında kazıların devam etmesini bekliyorduk. Liman çanağı ortaya çıkarıldıktan sonra Sütunlu Cadde ile bütünleşebilir. Bu proje arkeoloji camiasını, bilim camiasını heyecanlandıran bir proje. Antik liman dünyada ender değerlerden biri. Eğer liman çanağı açılabilir ve Sütunlu Cadde ile birleşirse dünya çapında ses getirir. Elbette bunlar büyük bütçelerle olabilir. Kültür Bakanlığı'nın bütçesi yeterli değil. Uluslararası Mersin Limanı İşletmecisi bu projeye daha fazla destek verebilir. Kazıların bir başka hocamızın yönetiminde devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

SOLİ POMPEİPOLİS ANTİK KENTİ

Mersin şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki Mezitli ilçesinde bulunan Soli Pompeipolis Antik Kenti'nin geçmişi milattan önce 5. yüzyıla uzanıyor. Yüzyıllarca önemli bir liman kenti olan Soli Pompeipolis, milattan önce 525 yılındaki büyük depremde yıkıldı. Bölgeye yerleşen aşiretlerin "Viranşehir" adını verdiği antik bir limanın arkasında görkemli bir şehrin bulunduğu 19. yüzyılda Avrupalı gezginlerce keşfedildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930’larda ziyaret ettiği Soli Pompeipolis’teki bilimsel kazılar 1999’da başladı.

YAĞCI ANTİK KENTLE İLGİLİ ÇOK SAYIDA BİLİMSEL YAYINA İMZA ATTI

O dönem Mersin Üniversitesi'nde görev yapan Remzi Yağcı, o dönemden bu yana kazılara başkanlık etti. Daha sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görev yapmaya başladı ama kazı başkanlığını sürdürdü. Kazılarla ilgili çok sayıda bilimsel yayına imza atan Yağcı, profesör unvanını da bu süreçte aldı. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar