Sosyal medyada 'ucuz eczane' tanıtımına soruşturma

Sosyal medyada 'ucuz eczane' tanıtımına soruşturma
Yayınlanma:
A+ A-
Antalya'da bir çiftin bir eczanenin tanıtımını yaparak bu eczanede ilaçların daha ucuz olduğunu söylediği video sonrası soruşturma başlatıldı. Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, mevzuata göre eczanelerin reklam yapmasının yasak olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Antalya'nın Kemer ilçesinde bir çift, Antalya'da yaşayan Rus, Ukrayna ve bu bölgedeki ülkelerden gelenlerin nerelerden alışveriş yapmaları gerektiğine yönelik YouTube üzerinde tanıtım videoları yayınladıkları bir kanal açtı.

ECZACILARDAN TEPKİ

Çeşitli sektörlere yönelik tanıtım videoları hazırlayan Rus çift, kanunen yasak olmasına rağmen Kemer'deki bir eczanenin tanıtımını yapıp, yayınladı. En ucuz ilaçların bu eczanede satıldığı, Rusların buradan alışveriş yapmaları tavsiye edilen içeriğe sahip 46 dakikalık videoda, ilçedeki diğer eczanelerin daha pahalı satış yaptığı yönündeki açıklamalar nedeniyle eczacıların tepkisini çekti.

Kemer'deki eczane sahipleri, '6197 Sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'a aykırı olduğu belirtilen tanıtım filmiyle ilgili eczane hakkında, Antalya Eczacı Odası'na şikayetçi oldu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, mevzuata göre eczanelerin reklam yapmasının yasak olduğunu, bu eczaneyle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Savunma alındıktan sonra Haysiyet Divanı'nın eczaneyle ilgili kararı vereceğini kaydeden ve benzer olayların bazen yaşanabildiğini ifade eden Erçin, "Soruşturmamızı yapıyoruz. 15 gün, 3 gün kapatma cezası, uyarı cezası alanlar oldu. Ayrıca eczacıların kart dağıtması da yasaktır" dedi. (DHA)

Öne Çıkanlar