Soylu, Türkiye’nin bir güvenlik sorunudur

Soylu, Türkiye’nin bir güvenlik sorunudur
Yayınlanma:
A+ A-
'Ya güvenliğinizi tehdit eden bizzat polisin şefiyse..?  O zaman bizzat İçişleri Bakanı, ciddi bir güvenlik sorununa dönüşmüş demektir.'

Can DÜNDAR


ARTO GERÇEK- Gazeteci Barış Terkoğlu, Cumhuriyet’teki son yazısında İçişleri Bakanı’nın Nurcu olduğunu arşivle ortaya koydu. Yazıdan öğrendik ki, Soylu, Nurcu abilerinin tedrisatından geçmiş, Yeni Asya’cıların elinde yükselmiş, Norşin medreselerinde diz çökmüş, Nursi talebelerinin cenazelerine katılmış, Arif Önemli’nin nikâh şahidi olmuş.

Terkoğlu, bu son ismin, 1969’da devrimci Battal Mehetoğlu’nun öldürülmesinin faili olarak yakalandığını, daha sonra da Komünizmle Mücadele Derneği Başkanlığı yaptığını hatırlatıyor.

Böyle bir tarikat geçmişi bulunan Bakan Soylu, devlet içinde cemaat olmadığına inanmamızı istiyor. Oysa yalanladığı "bakanlıklarda tarikatlar hâkim" iddiasını, bizzat biyografisi doğruluyor.

Terkoğlu’nun yazısından sonra attığı tweet’te ona "çocuk" diye seslenirken, "Kötü yola düşmüşsün. Allah kurtarsın" dedi.

İçişleri Bakanı’nın Terkoğlu’nun korumasını Allah’a bırakmasının bir anlamı var: Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın açıklamasından öğrendik ki, İstanbul Valiliği, "Korunmasalar da olur" diyerek tehdit altındaki iki gazeteci hakkındaki koruma tehdidini kaldırmış. Karar, Soylu’nun bu iki gazeteciye "Berduş" dediği gün alınmış. Daha önce de CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun koruması, Bakan kararıyla kaldırtılmıştı. İçişleri Bakanı’nın bizzat tehdit ettiği ve Vilayet kararıyla korumasız hale getirdiği iki gazetecinin başlarına gelebilecek her olumsuzluktan, yine İçişleri Bakanı’nın sorumlu olacağı kesindir.

Kaldı ki, Soylu’nun açıklaması, Terkoğlu’nun yazısını yalanlamıyor. Bakan, tersine, kendi tabiriyle "kavanozda" değil, bu "gruplar" içinde yetiştiğini söylüyor. O halde bunu yazan gazeteciyle aba altından sopa göstermek niye…?

Mart’ta Namık Koçak’a, "Yunanistan’a mı hizmet ediyorsun" sorusu, Haziran’da Saygı Öztürk’e "namus düşmanı" damgası, şimdi Barış Terkoğlu’na "Allah kurtarsın" temennisi…

Güvenliğiniz tehlikeye girerse polise şikâyet edersiniz. Ya güvenliğinizi tehdit eden bizzat polisin şefiyse..?  O zaman bizzat İçişleri Bakanı, ciddi bir güvenlik sorununa dönüşmüş demektir.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar