Soylu'dan İmamoğlu açıklaması: İstinaf ve Yargıtay kararı onaylarsa, görevden alırım böyle bir yetkim var

Soylu'dan İmamoğlu açıklaması: İstinaf ve Yargıtay kararı onaylarsa, görevden alırım böyle bir yetkim var
Yayınlanma:
A+ A-
Süleyman Soylu, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla ceza alan İmamoğlu hakkında açıklamada bulundu. Soylu, İstinaf ve Yargıtay'ın kararı onaylaması durumunda İmamoğlu'nu görevden alma yetkisi olduğunu belirtti.

Artı Gerçek- CNN TURK'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İstinaf ve Yargıtay kararı onaylarsa, açığa alma (görevden alma) yetkim var" dedi.

Soylu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün hapse mahkûm edilen ve bu cezanın kesinleşmesi durumunda siyasi yasaklı hale gelecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açıklama yaptı. Soylu, 'ahmak' ithamının kendisine değil YSK'ya yapıldığını belirterek, "Eleştirebilir ama hakaret edemez, bu, pozitif hukuk açısından doğru bir karar" görüşünü savundu. Soylu, İstinaf ve Yargıtay'ın kararı onaylaması durumunda İmamoğlu'nu görevden alma yetkisi olduğunu belirtti.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Davayla ilgili şunu söylemeliyim, İmamoğlu seçildikten sonra Avrupa'ya Türkiye'yi şikâyete gitti. Ben de Türkiye'nin Avrupa'da şikâyet edilmesinin doğru olmadığını söyledim. Ben şunu diyorum hangi siyasi parti olursa olsun dünyaya gittiği zaman Türkiye'yi şikâyet etmemeli. Bu meseleleri kendi içimizde halletmeliyiz. Türkiye'yi Avrupa'da demokrasi ile hukuk ile şikâyet ederek suçlayıcı bir dil kullanılıyor. Ben de konuşmamın birinde, 'Türkiye'yi Avrupa'ya şikâyet eden ahmak.' dedim.

Bunun ardından bana kendisi daha sonra cevap veriyor. Benim sözüm kafasında kalmış olmalı ki daha sonra, 'Asıl seçimi iptal edenler ahmaktır.' dedi. Ben İçişleri Bakanı'yım seçimi ben iptal etmedim ki. 91 seçimlerinden seçim kurulu üyesiydim. Seçim kurullarının işleyişini bilirim. Bir hukukçu değilim ama onlar kadar bilirim çünkü siyasetçiyim. Seçim iptal etme şikâyetle Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılır.

Seçim kurulu bu kararı vermiş ve siz onlara ahmak diyorsunuz. Siz yargının önemli kurumlarını eleştirebilirsiniz ama hakaret edemezsiniz. Genel itibarı ile dava açıldı, bir kamu davası. Davanın ardından onlar 'Bu sözü biz Süleyman Soylu'ya hitaben söyledik.' denildi.

Eğer ben söylediysem, 13 Mayıs 2022'de bana hakaret davası açılıyor. Neden yargılamanın gidişatını değiştirmek için. Ben o davanın tarafı değilim, şikâyetçisi bile değilim. İptal için bir müracaatçı bile değildim."

İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

"Bizim anayasamızda, İçişleri Bakanına yetki veriyor. Eğer bir kişi görev suçu dolayısıyla kovuşturmaya tabii tutuluyorsa, İçişleri, görevden alma hakkına sahiptir. Kanunun bunu ikiye ayırmış; bir terör, iki görevden kaynaklanan sebep. Burada terör ile ilgili süreçle söz konusu değil kayyum atanmaz. Ama. İstinaf ve Yargıtay kararı onaylarsa, açığa alma (görevden alma) yetkim var."

Öne Çıkanlar