Süleyman Soylu: 2018-2021 yıllarında 3 bin 319 polis istifa etti

Süleyman Soylu: 2018-2021 yıllarında 3 bin 319 polis istifa etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mart 2022 17:01
A+ A-
CHP’li Antmen ‘Neredeyse her gün 4 polis istifa etmiş. Acaba ne tür baskı ya da yasa dışı talimatlarla karşı karşıya kaldılar? Amirlerinin baskısı yüzünden bunalıma giren polisler var’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hukukçu milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, bakanlık bünyesinde görev yapan kaç polisin ve sivil memurun istifa ettiğini sordu. Bakan Soylu, CHP’li Antmen’in önergesine verdiği yanıtta 2018 ila 2021 yıllarında 3 bin 319 polisin, 389 memurun ve 92 işçinin istifa ettiğini açıkladı.

Soylu’nun açıkladığı istifa verilerini değerlendiren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, yaşanan polis istifalarının nedeninin anti-demokratik tablo ve bürokrasideki hukuk dışı talimatlar olduğunu belirtti. "Emniyet mensupları hem de bu yoksulluk ve işsizlik ortamında istifa ediyor. Bunun sosyal, psikolojik, siyasal, toplumsal ve bireysel nedenleri var" ifadelerini kullanan Antmen, halkla polisin karşı karşıya getirildiğini söyledi.

‘NEREDEYSE HER GÜN 4 POLİS İSTİFA ETMİŞ’

Antmen devamında polislerin çalışma koşullarına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Halkla polisi karşı karşıya getirip orantısız güç kullanımı konusunda talimatlar yağdırıyorlar. Demokratik bir ortamda bunlar yaşanmaz. Polislerin yaşadığı büyük sorunların ispatı bu istifa sayıları. 2018-2021 yıllarında 3 bin 319 polis istifa etmiş. Yani neredeyse her gün 4 polis istifa etmiş, etmeye de devam ediyor. Acaba ne tür baskılar ya da yasa dışı talimatlarla karşı karşıya kaldılar?"

‘AMİR VE MÜDÜRLERİNİN BASKILARI NEDENİYLE BUNALIMA GİREN POLİSLER VAR’

"Amir ve müdürlerinin mobbingleri nedeniyle bunalıma giren polisler var. Çalışma saatleri ve biçimi insani değil. Sosyal hayatları yok ediliyor. Adeta robotlara dönüşmeleri talep ediliyor. Memurlar nelere şahit oldular da arkalarına bakmadan istifa edip gitmişler? Bunların hepsinin aydınlatılması ve acilen şeffaf şekilde çözülmesi gerekiyor."

(HABER MERKEZİ)