Süleymancıların Amazon'dan getirdiği çocuklar Brezilya'ya döndü

Süleymancıların Amazon'dan getirdiği çocuklar Brezilya'ya döndü
Yayınlanma:
A+ A-
Süleymancılar tarafından Amazon'dan alınarak Türkiye'ye getirilen ve cemaat yurtlarına yerleştirilen altı çocuk, Artı Gerçek tarafından olayın gündeme getirilmesiyle ülkelerine gönderildi.

Hale GÖNÜLTAŞ


ANKARA - Süleymancılar tarikatı tarafından Brezilya’nın Amazonlarından alınarak, iki yıl dini eğitimden geçirildikten sonra Kütahya ve Tarsus’taki cemaat yurtlarına getirilen altı Brezilyalı çocuk, dün cemaat yönetiminin aldığı kararla ülkelerine gönderildi. Çocuklar TSİ ile 21.00 sıralarında Brezilya’nın Sao Paulo kentine ulaştı.

69f9de85-85ba-48f6-a9f4-55f49851ccd2.jpeg

SÜLEYMANCILAR AMAZONLAR’DAN TÜRKİYE’YE ÇOCUK GETİRDİLER

Artı Gerçek, Brezilyalı çocukların Türkiye’ye getirilip tarikat yurtlarında barındırıldıklarını 18 Mayıs’ta “Süleymancılar Amazonlara uzandı: Brezilyalı çocukları getirip tarikat yurtlarına yerleştirdiler” başlığı ile gündeme getirmişti. Buna göre, 13 ila 17 yaş aralığındaki altı Brezilyalı çocuk geçen yıl Süleymancılar tarikatından Abdülhakim Tokdemir’in ekibinden iki kişi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin Brezilya Büyükelçiliği'nin vize bölümünce verilen “eğitim vizesi” ile Türkiye’ye getirildi; ikisi Kütahya’da, dördü Tarsus’ta Süleymancılara ait yurtlara yerleştirildi.

kizildereliiiler.jpeg

BREZİLYA SİYASETİ VE KAMUOYU TEPKİLİ, İNTERPOL DEVREYE GİRDİ

Brezilyalı yerli çocukların Türkiye’ye getirilmesinin Brezilya ve Türkiye basınında yer almasıyla, yerel polisin yanı sıra Interpol de kapsamlı bir soruşturma başlatmıştı. Brezilya Parlamentosu’ndan bir heyetin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geleceğini önceki günkü haberimizde gündeme taşıdık.

SÜLEYMANCILAR COCUKLARI ÜLKELERİNE GÖNDERDİ

Konunun İnterpol tarafından incelemeye alınması ve uluslararası insan kaçakçılığı kapsamında değerlendirilmesi Süleymancılar Cemaati’nde de kaygıya neden olduğu öğrenildi.

Brezilya’nın Amazon bölgesinden alınarak, iki yıl dini eğitim verildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Brezilya Büyükelçiliği’nin verdiği “vize” ile Türkiye’ye getirilerek Tarsus ve Kütahya’daki yurtlara yerleştirilen çocuklar dün cemaat tarafından alınan bir kararla ülkelerine gönderildi. Altı çocuk kısa bir süre önce Brezilya’nın Sau Pauola kentine ulaştı.

Öne Çıkanlar