Suruç Katliamı'nın iddianamesi kabul edildi

Suruç Katliamı'nın iddianamesi kabul edildi
Urfa'nın Suruç İlçesi'nde Amara Kültür Merkezi'nin önünde 33 gencin, 20 Temmuz 2015 tarihinde öldürülmesine ilişkin iddianame, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi...

Urfa'nın Suruç İlçesi'nde Amara Kültür Merkezi'nin önünde 33 gencin, 20 Temmuz 2015 tarihinde öldürülmesine ilişkin iddianame, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

HABER MERKEZİ – İddianamede, Ankara katliamı nedeniyle Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Yakup Şahin ile Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali sanık olarak yer alıyor. Sanıklar Büyükçelebi ve Bali, Suriye'de.

Sanıklar için "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "tasarlayarak öldürmek" ve "tasarlayacak öldürmeye teşebbüs" ile "tehlikeli madde bulundurmak" suçlarından ceza isteniyor.

İddianamede, Suruç katliamının sorumluları olarak Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz'ın ismi de geçiyor. İki IŞİD üyesi, 10 Ekim 2015'TEAnkara’daki barış mitingi sırasında üzerilerinde bombayı patlatarak, 100 kişiyi öldürmüştü.

Ailelerin yanı sıra katliamda yaralanan 70 kişi de müşteki olarak yer alıyor.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, SGDF ve Suruç İçin Adalet Platformu, iddianameye ilişkin açıklama yapacak.

Öne Çıkanlar