Tacizi ortaya çıkaran öğretmenler 11 gündür gözaltında

Tacizi ortaya çıkaran öğretmenler 11 gündür gözaltında
Elazığ'da geçen yıl bir lisede dört kız çocuğunun okul müdürü tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını açığa çıkaran üç eğitimci...

Elazığ'da geçen yıl bir lisede dört kız çocuğunun okul müdürü tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını açığa çıkaran üç eğitimci 11 gündür gözaltında tutuluyor. "Tacizi açığa çıkaranlar değil, tacizciler cezalandırılsın" diyen Eğitim Sen, üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

ANKARA- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 2016 yılında Elazığ'da bir lisede dört kız çocuğunun okul müdürü tarafından cinsel istismara maruz kaldığını duyuran Eğitim-Sen'li üç öğretmen 17 Mart tarihinde bu yana gözaltında tutuluyor. Konuya ilişkin Eğitim Sen Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kadın Sekreteri Belkıs Yurtsever, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Kadın Sekreteri Meliha Beylusen, Eğitim Sen Kadın Sekreteri ve Mali sekreteri Ebru Yiğit, Elif Çuhadar katıldı.

‘Okul müdürü ceza almak yerine adeta ödül almıştır'

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, yaşanan tacizin ardından öğrencilerin durumu sendikalarına üye rehber öğretmenlere anlatması üzerine soruşturma başlatıldığını söyledi. Yiğit, başta rehber öğretmeni olmak üzere konu hakkında öğrencilerden gelen şikayeti dinleyen Eğitim-Sen'li öğretmenlerin cinsel istismarın üstünün örtülmesine izin vermediğini aktardı. Soruşturmanın devam ettiği sırada okul müdürünün Eğitim-Sen üyelerine dönük sistematik baskı ve tehditlerinin devam ettiğine dikkat çeken Yiğit, "Bu tehdit ve baskı karşısında üyelerimizin güvenliği için hiçbir adım atmayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürünü açığa almak yerine adeta ödüllendirir gibi merkezi bir okula görevlendirmiştir. Bu tutumu ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, tacizi açığa çıkaran üyelerimizi hedef gösterirken tacizcileri ise cesaretlendirmiştir" diye konuştu.

‘Dört Eğitim Sen üyesi 11 gündür gözaltında'

Ebru Yiğit,17 Mart tarihinde Sema Ergin, Filiz Demir ve Eyüp Aran'ın bu soruşturma kapsamında gözaltına alındığını belirtti. 11 gündür gözaltında olan üyelerinin hala savcılığa çıkarılmadığına vurgu yapan Yiğit, "Tacizi açığa çıkaran üyelerimiz gözaltına alınırken öğrencileri taciz eden okul müdürü hakkında neden hiçbir işlem yapılmıyor" diye sordu.

‘Cinsel istismarların yüzde 59'u okullarda yaşanıyor'

AKP'nin başta Pozantı, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger olmak üzere Türkiye'de yaşanan cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamalarının olduğuna dikkat çeken Yiğit, bu açıklamaların cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açtığını söyledi. Yiğit, 2016 yılında 368 kız çocuğu cinsel istismara uğradığını, cinsel istismara uğrayan kız çocuklarının yüzde 3'ünün engeli olduğunu ve cinsel istismarların yüzde 59'unun okullarda yaşandığı bilgisini paylaştı.

Yiğit, "Bizler erkek egemen sistemin ikiyüzlü ahlak anlayışı ile değil laik, bilimsel, anadilinde eğitimi savunan ve ahlakı vicdanı ile tartan eğitimcileriz. Dün olduğu gibi bugün de taciz, tecavüz ve cinsel istismar karşısında susmadık, susmayacağız. Tacizi açığa çıkaranlar değil tacizciler cezalandırılsın" diye vurguladı. (DİHABER)

Öne Çıkanlar