Tanık polis: Güllü, ‘eşim beni yaktı’ diye bağırıyordu

Tanık polis: Güllü, ‘eşim beni yaktı’ diye bağırıyordu
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır'da eşi tarafından yakılarak öldürülen Güllü Yılmaz’ın davasında tanıklar dinlendi. Tanıkların anlatımları yaşanan vahşeti gözler önüne serdi.

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK - Güllü Yılmaz, Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 17 Ekim 2019 tarihinde evli olduğu Can Yılmaz tarafından yakılarak ağır işkencelere maruz kalmıştı. Ağır yaralanan Güllü Yılmaz, kaldırıldığı hastanede 12 gün sonra yaşamını yitirmişti. İşkenceden 11 gün sonra tutuklanan fail Can Yılmaz, "Eşe karşı canavarca hisle kasten öldürme" ve "çocuğa ve altsoya karşı canavarca hisle öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Eşini yakarak öldürme suçundan yargılanan Can Yılmaz’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

PANDEMİ GEREKÇESİ İLE GAZETECİLER DURUŞMA SALONUNA ALINMADI

Güllü Yılmaz’ın ailesi ve avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı ve sanık avukatının hazır bulunduğu duruşmaya sanık Can Yılmaz, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Pandemi gerekçe gösterilerek desteğe gelenlerin ve gazetecilerin duruşma salonuna alınmadığı davada, tanıklar dinlendi.

TANIK POLİS: GÜLLÜ, ‘EŞİM BENİ YAKTI’ DİYE BAĞIRIYORDU.

Ergani'de görev yapan polis memuru İmran H.,  SEGBİS ile verdiği ifadede, olay günü  Güllü’ Yılmaz'ın yakıldığı anonsu gelmesi üzerine hastaneye gittiklerini söyledi. İmran H. ifadesinde şunları söyledi:

"Gittiğimizde Güllü hastanede bağırıyordu ve vücudunun büyük bir kısmı yanmıştı. Güllü, ‘eşim beni yaktı’ diye bağırıyordu. Biz kendisine tekrar sorduğumuzda tekrar eşinin kendisini yaktığını söyledi. Güllü’nün durumu kötü olduğu için ifade işlemlerini uzatmak istemedik."  

İmran H’nin ardından ifade veren bir diğer tanık Gültekin Artık’da Güllü’nün sedyedeyken eşinin kendisini yaktığını söylediğini aktardı. Tanık ifadelerinin ardından iddia makamı, eksik hususların giderilmesini ve sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

SANIK TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Ardından söz hakkı verilen sanık Can Yılmaz, savunmasında tanık beyanlarını kabul etmedi. Polisin hastanede olduğu zaman kendisinin de hastanede olduğunu anlatan Yılmaz, "Eşim böyle bir beyanda bulunmuş olabilir. Bu nedenle bu beyanları kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

MAHKEME TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERDİ

Yapılan savunmanın ardından mahkeme heyeti ara vermeden kararını açıkladı. Sanık hakkında, üzerine atılı suçun niteliği, atılı suç için yasada öngörülen cezanın üst sınırı, sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığı gösteren somut delillerin bulunduğunu hatırlatan Mahkeme Heyeti, sanıkların üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması ve yargılamanın bu aşamasında adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağından tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme duruşmayı ise 19 Ocak 2021 tarihine erteledi.

Öne Çıkanlar