Kobanê dosyası: Tarihler ve kişiler farklı ama 'gizli tanıkların' ifadeleri aynı

Kobanê dosyası: Tarihler ve kişiler farklı ama 'gizli tanıkların' ifadeleri aynı
Yayınlanma:
A+ A-
Kobanê dosyasına giren HERMES ve ATLAS isimli iki ‘gizli tanığın’, farklı tarihlerde farklı kişiler hakkında verdiği ifadeler aynı olduğu görüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê dosyasında "ATLAS ve HERMES" isimli iki ayrı "gizli tanık"ların farklı kişiler hakkında farklı zamanlarda verdiği ifadeler cümlesi cümlesine aynı olduğu ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nda 8 Mart 2021 tarihinde ifade veren "HERMES" isimli "gizli tanık" ile Mazhar Öztürk hakkında 8 Ekim 2020 ve Ercan Arslan hakkında 9 Ekim 2020 tarihinde ifade veren "ATLAS" isimli "gizli tanık" ifadelerinde cümleler kelimesi kelimesine aynı. Gizli tanık ifadeleri şöyle: "ATLAS’ın Ercan Arslan hakkında verdiği ifadenin 3’üncü sayfasında "Sonuç olarak toplumsal, sosyal alan ve hamle KCK’nin olmazsa olmaz faaliyetlerinin çatısını oluşturur" cümlesi 5 ay sonra 8 Mart 2021 tarihinde Ata hakkında ifade veren HERMES’in ifade tutanağında bire bir yer aldı. HERMES tarafından verilen ifadenin ikinci sayfasında da "Sonuç olarak toplumsal, sosyal alan ve hamle KCK’nin olmazsa olmaz faaliyetlerinin çatısını oluşturur" cümleleri kaydedildi.

 Yine ATLAS’ın Mazhar Öztürk ve Ercan Arslan hakkında verdiği ifade de "Hamle şiddet ve kaos demektir" yer alan cümleleri HERMES’in tam 5 ay sonraki ifadesinde de "Hamle şiddet ve kaos yaratmaktır" şeklinde yer aldı.

 HERMES’in Ata hakkında verdiği ifadenin ikinci sayfasında yer alan "Türkiye’de KCK/TM üç kategoriye ayrılarak, HAMLE. TOPLUMSAL ALAN ve SOSYAL ALAN olarak faaliyet yürütmektedir" beyanları ATLAS’ın Mazhar Öztürk ve Ercan Arslan hakkında verdiği ifade de yer aldı. ATLAS’da "Türkiye, KCK/TM bünyesinde üç kategoriye ayrılan HAMLE, TOPLUMSAL ALAN VE SOSYAL ALAN üzerinden faaliyetlerini yürütmektedir" beyanlarında bulundu.

GİZLİ TANIK İFADELERİ AYNI, SAYFALAR DEĞİŞİK

 Ata hakkında HERMES tarafından verilen ifadenin üçüncü sayfasında yer alan "Kandilde bulunan sözde KCK Türkiye Masasındaki en üst düzey yetkililer ile sürekli irtibat halindedir" cümlenin bir benzeri ATLAS tarafından verilen ifadenin 7’nci sayfasında yer aldı.

Yine HERMES tarafından verilen ifadenin 3’üncü sayfasında yer alan "Ayla AKAT ATA isimli bu KCK’lı üslubu ve ikna kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle kurumlar ile görüşür, kurumlardaki kastım, HDP’li belediyeler, HDP’li meclis üyesi ve partililer ile görüşerek, PKK/KCK örgütünün talimatlarını bunlara aktarır. Konuşma ve ikna yeteneği gelişmiş ve iyi seviyede diksiyonu düzgün yetenekli gençleri KCK çalışmalarında konumlandırır. Bu tür faaliyetler Ayla AKAT ATA’nın doğal görevleridir" cümlesinin aynısı 5 ay önce ATLAS tarafından Ercan Arslan’a dair verilen ifadenin 7’nci sayfasında yer aldı. Sadece isim ve soy ismin değiştiği beyanda nokta dahi değişmedi.

Öne Çıkanlar