Tayyip Temel: HDP baskınlarla geri adım atacak bir parti değil

Tayyip Temel: HDP baskınlarla geri adım atacak bir parti değil
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Diyarbakır il ve ilçe binalarına yapılan operasyonlarda eş başkanların gözaltına alınmasının hukuki olmadığını belirten HDP Milletvekili Temel, 'İktidar kirli yüzünü gösterdi' dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla "yasadışı doküman" bulunduğu gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Örgütü ve Yenişehir İlçe Örgütü binalarına polislerce baskın düzenlendi. Zırhlı araçlar, polisler ve bariyerlerle ablukaya alınan partinin il ve ilçe binaları milletvekilleri ve avukatların eşliğinde aramalar yapıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin de katıldığı aramalar sırasında polisler, HDP’ye ait birçok pankart ve bayraklara el konuldu. Aramada polisler bir çöp kovası ve fırçaya da delil kapsamında el koydu.

8 SAATLİK ARAMA

Yaklaşık 8 saatlik aramanın ardından soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyat Ceylan gözaltına alındı. Uyanık ve Ceylan gözaltı aracına götürülen Uyanık, "Baskılar bizi yıldıramaz, HDP dimdik ayakta" dedi. Binada bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Tayyip Temel, Dersim Dağ, Hişyar Özsoy, Feleknas Uca, Pero Dündar, İl ve ilçe yöneticileri ve avukatlar ise alkışlarla "Biji berxedana HDP" sloganları attı. Öte taraftan HDP çevresinde barikatların arkasında bekleyen yurttaşlar da alkışlarla ve "Biji berxedana HDP" sloganlarıyla partiye yönelik operasyonu protesto etti. Çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia ederek HDP önünde bekletilen aileler ise basına sözlü ve fiziki saldırıda bulundu.

'GÖZALTI OPERASYONU İKTİDARIN KİRLİ YÜZÜDÜR'

Gözaltı işleminin ardından HDP milletvekilleri ve yöneticiler il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan HDP Van Milletvekili Tayyip Temel, HDP’ye yapılan gözaltı baskınında "yasadışı doküman" denilerek polisin el koyduğu seçim afişlerinin, flamalarının ve parti posterlerinden başka bir şey olmadığını aktardı. Temel, operasyon için "İktidar kirli yüzünü bir kere daha gösterdi" ifadelerini kullandı.

Baskını bir komplo ve oyun olarak nitelendiren Temel, "HDP ne baskınlarla ne il başkanlarının gözaltılarıyla ne de birkaç provokatif bağırışlarla geri adım atacak bir parti değildir. Biz bunları çok gördük, şu anda Amed'de oynanan bir tiyatro var, oyun var. Partinin afişleri, partinin üye hisseleri, partinin ikna komisyonlarının yer aldığı listeleri, partinin bayrakları suç delili olarak sayıldı. Şuna inanmamızı istiyorlar, bunun hukuki bir arama olduğuna inanmamızı istiyorlar. Bakın partililerimiz binamızın önüne gelemediler çünkü parti binamız ablukaya alındı. Ancak her gün partimizin merdivenlerinde oturanlar devletin güvenliğini sağlamakla görevli olanlar tarafından kışkırtıldı, provoke edildi. Partimizin etrafında yüzlerce yöneticimiz halkımız partimizle dayanışmaya geldi ancak burada yaşananlar çiftte standardı, ikiyüzlülüğü ve hukuk dışılığı gözler önüne serdi" diye konuştu.

‘BU OYUNLARA DİZ ÇÖKECEK PARTİ DEĞİLİZ’

"Biz bu oyunlara diz çökecek bir siyasi gelenek değiliz" diyen Temel, "Biz bu hilelerle oyunlarla geri adım atacak bir parti değiliz. Biz bu oyunu, bu operasyonu kabul etmiyoruz. Bu bir siyasi darbedir, Amed’in iradesine darbedir, Diyarbakırlıların tümünün iradesine bir darbedir. HDP mücadele etmekten asla vazgeçemeyecektir" diye ekledi. (MA)

Öne Çıkanlar