TBMM TV 'telekulak' iddiası nedeniyle taşınıyor

TBMM TV 'telekulak' iddiası nedeniyle taşınıyor
'Tabur’ adındaki uzak bir noktaya taşınan Meclis TV düzenlemesinde telekulak iddiasının etkisi olduğu öğrenildi.

TBMM’de her yaz döneminde olduğu gibi bazı yenilenme ve tadilat çalışmalarına başlanıyor. Yıllardan beri Meclis Başkanı ofisinin alt katında hizmet veren Meclis TV’ye yeni yer bulundu. Küçük olan çalışma mekânının genişletilmesi olarak açıklanan bu düzenlemede ‘telekulak endişesinin’ etkisi de olduğu öğrenildi.

MECLİS’TE UZAK BİR NOKTAYA TAŞINDI

1994 yılında kurulan ve 2006’da yapılan düzenlemeyle statüsü değişen TBMM TV, kurulduğu günden beri Meclis Başkanı’nın makamının altında bulunan bodrum katta hizmet veriyor. Televizyon hizmetlerinin ve çalışanların artması üzerine mekân açısından sorun yaşandığı yıllardan beri dile getiriliyordu. TBMM TV’nin 25 yıl sonra bulunduğu kattan Meclis kampüsündeki uzak noktaya taşınmasının birden fazla nedeni olduğu belirtiliyor.

TELEKULAK İDDİASI

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre nedenlerden biri istihbarat birimlerinin, televizyon yayın cihazlarının hem alıcı hem de verici olarak kullanılabileceğine dair TBMM Başkanlığı’na bilgi vermesi oldu. Bu durumda TBMM Başkanı’nın temas ve özel görüşmelerinin, bu kadar yakın mekândaki teknik olanaklarla dinlenebileceğine ilişkin endişenin dile getirildiği biliniyor.

BAŞKANIN DANIŞMANLARINA YER AÇMAK İÇİN

TBMM Başkanlık katındaki oda sorununun da bu değişiklik talebini hızlandırdığı belirtiliyor. Başkanın yeni danışmanlarına TBMM TV’den boşalan alt katta odalar yapılacağı ve başkana yakın noktada çalışmalarının sağlanacağı ifade edildi. TBMM Başkanlığı TBMM TV’yi ‘tabur’ olarak adlandırılan ek hizmet binasına taşırken, bütçeye konulan ödenekle tüm teknik donanımının da yenileneceği öğrenildi. Bu yenileme çalışmaları çerçevesinde TBMM Genel Kurulu’nda otomatik çekim yapan kamera sisteminin de dahil olduğu, yaz tatilinde tüm kameraların yenisiyle değiştirileceği belirtildi.

Öne Çıkanlar