TGS: Hürriyet işten çıkardığı 46 çalışanın hakkını vermiyor

TGS: Hürriyet işten çıkardığı 46 çalışanın hakkını vermiyor
Yayınlanma:
A+ A-
TGS, Hürriyet gazetesinden çıkarılan 46 kişinin haklarının verilmediğini, başlattıkları arabuluculuk sürecinin karşılıksız bırakıldığını ve bu yüzden işe iade davaları açtıklarını duyurdu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Hürriyet gazetesinde işten çıkarılan 46 çalışanın haklarının verilmemesi üzerine açıklama yayımladı.

TGS açıklamasında gazetecilerin yasal haklarını almak için başlattıkları iyi niyetli çabaların iki aydır karşılıksız kaldığını belirterek "Bu tutumun ister anayasa ister emek isterse işletme gözüyle bakın hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur" dedi.

'DEMİRÖREN HUKUKU DEFALARCA ÇİĞNEDİ'

TGS açıklamasında "Özetle işveren, defalarca hukuku çiğnemiştir. Anayasal haklarını kullanan gazetecileri engelleyerek çiğnemiştir. Haksız sebeple işten atarak çiğnemiştir. İşçilerin hakkı olan kıdem ve ihbar tazminatlarını vermeyerek çiğnemiştir" ifadelerine yer verildi:

46 gazetecinin haklarını almak için başlattıkları arabuluculuk sürecinin karşılıksız bırakıldığını duyuran TGS,, avukatlar aracılığıyla işe iade davaları açıldığını söyleyerek "Medya sahipleri bilmelidir ki Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu hukuksuzlukların hiçbirine göz yummayacaktır. Medya sektöründe orman kanunları sona erecek, sendikalı, toplu iş sözleşmeli bir çalışma düzenini Türkiye Gazeteciler Sendikası kuracaktır." dedi.

 

 

'DEMİRÖREN'İN TUTUMU GAYRİKANUNİ, GAYRIİNSANİDİR VE GAYRİ AHLAKİDİR'

Sendikanın internet sitesinde yayınlanan açıklamda, TGS tarafından başlatılan arabuluculuk sürecinin Demirören tarafından karşılıksız bırakıldığı da belirtildi:

"Anayasal hakkını kullanarak sendikalı olan yüzlerce Hürriyet çalışanından 46’sı işten atıldı. Ancak meslektaşlarımızın yasal hakları iki aydır sürdürdüğümüz tüm iyi niyetli çabalara rağmen verilmedi. Başlattığımız arabuluculuk süreci Demirören tarafından karşılıksız bırakıldı.

Bu tutum gayrikanunidir, gayriinsanidir, gayriahlakidir. Hürriyet’i Hürriyet yapan insanlar aileleriyle birlikte mağdur edilmiştir. Demirören yönetimi suç işlemiştir. İşveren, gazetecilerin sendikalı olma hakkını engelleyerek kanunu çiğnemiştir. Çalışanları sebepsiz yere işten atarak kanunu çiğnemiştir. Kıdem ve ihbar tazminatlarını vermeyerek kanunu çiğnemiştir.

Biz yine de hukuka güveniyor, Türkiye’de adil yargıçların olduğunu biliyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın tüm haklarını kuruşu kuruşuna alabilmesi için davalarını açtığımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Medya sahipleri bilmelidir ki Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu hukuksuzlukların hiçbirine göz yummayacaktır. Medya sektöründe orman kanunlarını sona erdirecek; sendikalı, toplu sözleşmeli, insanca bir çalışma düzenini -her ne pahasına olursa olsun- kuracağız. Sendika Hürriyet’tir."

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler