TRT Kurdî dizisinde kayyımlar övüldü

TRT Kurdî dizisinde kayyımlar övüldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2020 20:26
A+ A-
TRT Kurdî'nin 'Piyaz' adlı dizisinde, kayyımlar övülmesine HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş tepki gösterdi.

Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK- TRT Kurdî kanalında yayınlanan Batman ve çevresinde çekilen, skeçler şeklinde çekilen Pivaz (Soğan) adlı dizide HDP'nin eş başkanlık sitemine, HDP'ye karşı propaganda yapılırken, bölgede HDP belediyelerine atanan kayyıma övgü yapıldı.

Diziye çok sayıda kişi sosyal medyadan tepki gösterildi.Konuyla ilgili HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş Artı Gerçek'e konuştu:

Yine iktidarın kadın düşmanlığı ve partimizin kadın mücadelesine yönelik saldırılarından biri çok ciddiye almak gerekir mi? Bence değil bir karalama çarpıtma kampanyası yapmaya çalışmışlar ama oda olmamış.

Operasyonlarla, gözaltılarla eş başkanlık sistemimizi yasadışı ilan etmeye çalışıyorlar. Kadın mücadelemize saldırıyorlar. Anlaşılan yeterli olmamış, sonuç alamamışlar ki şimdi de bu şekilde karalama kampanyası başlatmışlar. Bu tür şeylerle sonuç alamayacakları da ortada. Biz  kadınlar erkek şiddetine karşı mücadelede kararlıyız. Eş başkanlık sistemimiz mor çizgimizdir demeye devam edeceğiz. Erkek egemenliğini büyüten, kadın düşmanı politikaları ısrarla uygulayan iktidarın bu konuda yandaş medyası aracılığı ile bize söyleyebileceği  hiçbir şey yoktur.

Kayyumlar açısından geldikleri nokta çok açık, yolsuzluklara batmış, belediyeleri talan etmişler.  Bunların belgeleri de ortada. Halkın iradesini hiçe sayan belediyeleri gasp eden anlayış halka hizmet getirmez. Daha  yeni zamanlarda Mardin belediyesindeki yolsuzluklar nedeniyle bir kişi tutuklandı. Bağımsız bir yargı olsa tutuklanması gerekenlerin sayıları çok fazla olurdu.

Kürtçe yi bilinmeyen bir dil diye tutanaklara geçenler, Kürtçe tabelaları indirenler işlerine geldiğinde Kürtçe üzerinden karalama kampanyası yapıyorlar.  Bir halkın anadilini Kürt halkının iradesinin gaspını meşrulaştırmak İçin kullanamazsınız.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: TRT YOZLAŞMANIN; AYRIMCILIĞIN ADRESİ HALİNE GELMİŞTİR

HDP Grup Başkan Vekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise yaptığı değerlendirmede "Cumhurbaşkanı tüm bu karapropoganda argümanlarına ve araçlarına sahip olmasına mukabil, meydanlarda eğitim ve kültür olarak istenilen seviyede değiliz diyor.

Ve hala bu topraklarda yaşayan halkları özünden dilinden uzaklaştırmak için söylem üretiyor, retorik üretiyor ve yurttaşına bu yolla saldırıyor.

TRT yozlaşmanın, ayrımcılığın, adresi haline gelmiştir. Kürtleri Kürtçe kanal üzerinden, asimile etmeye çalışıyor.

Eski osmanlı dizileriyle yarattığı kültürel erozyonu kürtçe kanal üzerinden Kürtleri ötekileştirerek derinleştirmek istiyor.

Bunun bir anlamı da şu: Aslında Kürtlerin ne kadar sağlam durduğunun farkında. Kayyım gibi, erkek şiddeti gibi olgular karşısında Kürtler son derece net. Aksine kimseyi inandıramadığı için bu enstrümanlara başvuruyor, olan bu!" dedi.

Öne Çıkanlar