TTB Başkanı Fincancı'nın gözaltına alınması tepki yağdı: 'Derhal serbest bırakılsın'

TTB Başkanı Fincancı'nın gözaltına alınması tepki yağdı: 'Derhal serbest bırakılsın'
Yayınlanma:
A+ A-
Kimyasal silah kullanımına dair açıklamaları nedeniyle iktidar tarafından hedef gösterilen Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınması tepki topladı İnsan hakları savunucuları Fincancı’nın ‘derhal serbest bırakılmasını’ istedi.

Artı Gerçek-Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınması tepki gösteren siyasi parti, dernek, sendika, aydın ve yazarlar yalnız olmadığını belirterek, destek mesajları yayınladı.

‘KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ’

İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yayımladıkları ortak açıklamayla Fincancı'nın iktidar tarafından hedef gösterilmesine tepkilerini dile getirdi.

İHD, ÖHD ve ÇHD'nin ortak açıklamasında, "Bu konuda bilimsel görüş açıklayan adli tıp uzmanı ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı hakkında suç duyurusunda bulunulması ve siyasi iktidar sözcüleri tarafından hedef gösterilmesi kesinlikle kabul edilemez" denildi.

Açıklamada kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaların dikkate alınması gerektiği vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“Bu tip durumlarda yargı organları ile idari ve siyasi denetim mekanizmalarının üzerinde düşen görevi yapmaları gerekmektedir. Gerçek ancak böyle ortaya çıkabilir. Mağdur ailelerinin kurumlarımıza yaptıkları başvuru üzerine ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli idari ve yargısal başvuru yollarına gidilecektir.”

Konu hakkındaki uluslararası sözleşmelerin, protokollerin ve yargı hükümlerinin anımsatıldığı açıklamada "Uluslararası yükümlülük üstlenen bir ülke olan Türkiye, kendi iç denetim mekanizmalarını da harekete geçirmelidir. Bu iddialar ancak bu şekilde hareket edilerek sonuçlandırılabilir görüşündeyiz" ifadeleri kullanıldı.

HDP: TOPLUMU SUSTURAMAZSINIZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı açıklamada saldırılarla gerçeğin gizlenemeyeceğine dikkat çekti. HDP’nin yaptığı paylaşım şöyle:

“Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması iktidarın suçlarını örtbas etme telaşıdır. Şebnem Hoca Türkiye toplumunun vicdanıdır, bilimin ve meslek onurunun gereğini yerine getirmiştir. Bu saldırılarla gerçeği gizleyemez, toplumu susturamazsınız.”

TTB: HOCAMIZA VE ÖRGÜTÜMÜZE SAHİP ÇIKARAK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Türk Tabipler Birliği ise yaptığı açıklamada “Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz” dedi. TTB’nin açıklaması şöyle:

“Bir süredir yürütülen linç kampanyasının ardından bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz.

Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz!”

SES: TTB'NİN VE ŞEBNEM HOCANIN YANINDAYIZ

SES Genel Merkez ise yaptığı açıklamada, “Halk sağlığını savunmak, savaşa karşı olmak, bilimin gerçekliğinde yapılması gerekenleri söylemek suç değildir” dedi.

SES’in yaptığı açıklama şöyle:

“TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın bazı siyasiler tarafından hedef haline getirilmesine rağmen yurtdışından dönerek ifade vermeye gidecekken sabah baskınıyla gözaltına alınması kabul edilemez.

Halk sağlığını savunmak, savaşa karşı olmak, bilimin gerçekliğinde yapılması gerekenleri söylemek suç değildir. TTB'nin ve Şebnem hocanın yanındayız.”

HDP KADIN MECLİSİ: İKTİDARIN SONU GELMİŞTİR!’

HDP Kadın Meclisi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile tepki gösterdi. HDP Kadın Meclisi yaptığı paylaşımda, “TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması faşizmin kurumsallaşmasıdır. Kendi bekası için hukuku, demokrasiyi, insan haklarını yok sayan, iktidarın sonu gelmiştir! Gideceksiniz hem de tüm kirli politikalarınızla!”

EREN KESKİN: ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ'

Eren Keskin yaptığı paylaşımda, "Sizi asla yalnız bırakmayacağız" diyerek gözaltına tepki gösterdi. Keskin şunları söyledi:

"Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı. Bir Adli Tıp hekimi, TTB başkanı çağrılınca ifadeye gidecekken gözaltına alınıyor.Gözaltında tutulan gazeteciler ve Şebnem Korur Fincancı.. Sizi asla yalnız bırakmayacağız."

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden yapılan payaşımlar şöyle:

ENCÜ: FİNCANCI ÖTEKİLERİN VİCDANIDIR

HDP İstanbul İl Eşbaşkan Ferhat Encü: Akp-mhp iktidarı gerçeklerin üzerini örtmek için toplumun vicdanına saldırıyor. Şebnem Korur Fincancı ötekilerin vicdanıdır. Bilim insanıdır.

BODRUM KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ: BİR HEKİMİN BAŞKA BİR TUTUMDA OLMASI BEKLENEMEZ

“Şebnem Korur Fincancı yaşamın ve yaşatmanın yanında; silahın ve şiddetin karşısında yer almıştır. Bir hekimin başka bir tutumda olması beklenemez! Beyanları çarpıtılmıştır! Gerçeğin ortaya çıkmasına yönelik yöntemi ifade etmek SUÇ değildir! #ŞebnemKorurFincancıYalnızDeğildir”

‘DOĞRU BİLDİKLERİNİ SÖYLEMEKTEN HİÇ VAZGEÇMEDİ’

Kadınlar Birlikte Güçlü: Şebnem Korur Fincancı bilim insanı, hekim ve insan hakları savunucusudur. Bu zamana kadar doğru bildiklerini söylemekten hiç vazgeçmedi. Şebnem Korur Fincancı'nın yanındayız! Yalnız Değildir! Derhal serbest bırakılsın!

KESK: SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

“İyi hekimlik değerlerini ve halkın sağlık hakkını canı pahasına savunan TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. #ŞebnemKorurFincancı gözaltına alınmıştır. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Derhal serbest bırakılmalıdır. Sürecin takipçisi olacağız. #ŞebnemKorurFincancıYalnızDeğildir”

HDP MİLLETVEKİLİ TAŞDEMİR: HAKİKATİ HAYKIRDIĞI İÇİN GÖZALTINA ALINDI

Hekim ve insan hakları savunucusu Şebnem Koru Fincancı mesleğinin gereğini yerine getirdiği, hakikati haykırdığı için gözaltına alındı. #ŞebnemKorurFincancıYalnızDeğildir Derhal serbest bırakılsın !

ROSA KADIN DERNEĞİ: HAKİKATİN SESİ KISILAMAZ

Hakikatin sesi kısılamaz!

#ŞebnemKorurFincancı günlerce hedef gösterildikten sonra bu sabah gözaltına alındı.

Bilim insanı ve insan hakları savunucusu olarak ömrünü halk sağlığını korumaya ve insan hakları mücadelesine adayan #SebnemKorurFincancıYalnızDeğildir

GÜLDÜNYA YAYINLARI: ŞEBNEM YALNIZ DEĞİLDİR

“İstanbul'da gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Başkanı, bilim insanı, hekim ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı’nın yanındayız. Şebnem yalnız değildir, derhal serbest bırakılsın! #SebnemKorurFincancı #sebnemkorurfincancıyalnızdeğildir”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar