TTB'den 'uzaktan eğitim' açıklaması: Onarılmaz hatalara ve eksikliklere neden olacak

TTB'den 'uzaktan eğitim' açıklaması: Onarılmaz hatalara ve eksikliklere neden olacak
Yayınlanma:
A+ A-
Türk Tabipleri Birliği, YÖK’ün aldığı uzaktan eğitim kararı hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Depremden etkilenen öğrencilerin barınma, beslenme ve psikososyal destek gereksinimlerinin karşılanması gerekir’ denildi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli ve 10 ilde büyük hasara neden olan depremlerin ardından ükseköğretim Kurulu (YÖK), depremzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği gerekçesiyle üniversitelerde uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yükseköğretim Kurulu kararının tıp eğitimini ve sağlık hizmetlerinin geleceğini olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

TTB yaptığı açıklamada, “Pandemi döneminde iki yıl yaşadığımız uzaktan eğitim deneyimi tıp eğitiminde büyük sorunlara yol açmıştır. Depremzede yurttaşlarımızın öncelikle kamunun misafirhanelerine, öğretmenevlerine, diğer kentlerdeki oteller ve tatil köylerine yerleştirilmesi düşünülmelidir” ifadelerini kullandı.

Alınan kararın öğrencilerin olumsuz etkileyeceğini belirten TBB, açıklamasında şunları ifade etti:

“Eğitime makul bir süre (iki hafta-bir ay gibi) ara verilmesi, sınavların ertelenmesi uygun olabilir. Ancak eğitime ara verilen dönemde de yurtların boşaltılmaması, depremden etkilenen öğrencilerin barınma, beslenme ve psikososyal destek gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Barınma sorunu bulunan, aileleri ve yakınlarını kaybeden öğrenci ve öğretim üyelerinin uzaktan eğitimi sağlayacak altyapıyı ve ortamı yaratmaları da mümkün görünmemektedir.

Öğrencilerin deprem bölgelerinden ve ortamından bir an önce çıkarak yaşadıkları illerin dışında okudukları üniversitelere dönmeleri, arkadaşlarıyla dayanışmaları onların fiziksel ve ruhsal sağlıkları için de çok önemlidir.

‘ÖĞRENCİLERE DÖNEM İZNİ, KAYIT DONDURMA HAKKI GİBİ ÇÖZÜMLER ÜRETİLEBİLİR’

Deprem bölgesindeki üniversitelerin öğrencileri depremden zarar görmemiş üniversitelere misafir öğrenci olarak alınıp bahar dönemi eğitimine buralarda devam edebilirler.

Tüm Türkiye’ye yönelik kararlar almadan depremden etkilenen öğrencilere dönem izni, kayıt dondurma hakkı gibi çözümler üretilebilir.

Tıp eğitimi başta olma üzere sağlık bilimleri eğitiminin uzaktan yapılması onarılmaz hatalara, eksikliklere ve gelecekte nitelikli bir sağlık hizmeti sunumuna da engel olacaktır. Türk Tabipleri Birliği olarak YÖK’ün bu karardan bir an önce dönmesini ve yüz yüze eğitimden vazgeçilmemesini istiyoruz.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar