SOHR, Türkiye-Suriye çatışmasını doğruladı

SOHR, Türkiye-Suriye çatışmasını doğruladı
Bab’ın batısında Suriye ordusu ile Türk askerleri ve ÖSO arasında başlayan çatışmalar 24 saati aşkın bir süre devam etti. Yerel kaynaklar çatışmalarda...

Bab’ın batısında Suriye ordusu ile Türk askerleri ve ÖSO arasında başlayan çatışmalar 24 saati aşkın bir süre devam etti. Yerel kaynaklar çatışmalarda 2 Türk askerinin öldüğünü söylüyor. Reuters, çatışmaların Rusya tarafından durdurulduğunu yazdı.

GÜNCEL – Bab’ın batısında Türk askerleri ile Suriye ordu güçleri arasında dün başlayan çatışmaların Rusya tarafından durdurulduğu iddia edildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise bugün yaptığı açıklamada Suriye ordusu ile TSK’ye bağlı askerler ve ÖSO mensupları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını doğrulamıştı.

Merkezi İngiltere’de bulunan gözlemevine göre, Bab bölgesinde Suriye ordusu ile TSK ve ÖSO güçleri arasında şiddetli çatışmalar 9 Şubat akşam saatlerinde başladı. İlk etapta Suriye askerleri ile Esad rejimine destek veren ittifak güçlerinin ÖSO mevzilerine yönelmesiyle başlayan çatışmalara daha sonra Türk askerlerinin de katıldığı belirtildi.

İngiltere merkezli gözlemevi, çatışmaların Bab'ın 6 kilometre batısındaki Ebu Goz ve Ebu Zındin köylerinde Suriye askerlerinin ÖSO güçlerine ateş açmasıyla başladığını bildirdi. Çıkan çatışmada ÖSO mensuplarından 3 kişinin öldüğünü belirten SOHR, 5 kişinin de yaralandığını açıkladı. Suriye ordusu ile çatışan grubun ÖSO içindeki Ahrar'uş Şam örgütü olduğu öğrenildi.

Yerel kaynaklar çatışmalara sonradan katılan Türk askerlerinden en az 2’sinin hayatını kaybettiğini belirtti.

REUTERS: ÇATIŞMALARI RUSYA BİTİRDİ

ÖSO mensuplarının ateşiyle 2 Suriye askerinin de öldüğü çatışmalar, Reuters'in haberine göre Rusya'nın araya girmesiyle sonlandırıldı.

Rueturs haberini Suriye ve Türkiye kaynaklarına dayandırdı.

Öne Çıkanlar