'Tutuklu gazeteciler serbest bırakılmalı'

'Tutuklu gazeteciler serbest bırakılmalı'
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 10:06
A+ A-
Basında sansürün kaldırılışının 110. yılı nedeniyle TGC bir açıklama yayınladı.

ARTI GERÇEK - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, basında sansürün ilk kez kaldırılışının 110. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalıdır" dedi.

2. Meşruiyet’in ilanı ile birlikte basına yönelik sansürün arttığı, tepkiler sonrasında 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırıldığının ilan edilmesiı ile birlikte bu günün gazeteciler açısından bayram olarak kutlandığının hatırlatıldığı açıklamada, "24 Temmuz’lar bir süre Türkiye’de bayram olarak kutlanmış ancak 12 Mart muhtırasının ardından gazetecilere ve gazetelere konulan yasaklar nedeniyle bayram sözcüğü kaldırılmış günümüze kadar gelen özgür haberciliğe ket vurma alışkanlığı devam etmiştir" sözlerine yer verildi.

"Gazetecilerin ve gazetelerin çalışma koşullarının kamuoyunun haber alma bilgi edinme hakkı çerçevesinde iyileştirilmesi en büyük dileğimizdir" denilen açıklamada tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istenerek şöyle denildi:

Gelişmiş çağdaş ülkelerin arasında yer almanın ancak temel hak ve özgürlüklere sahip, birbiriyle barışık bir toplumla gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve bu amaçla cezaevlerinde tutuklu gazetecilerin de özgürlüğüne kavuşmalarını bekliyoruz."

Öne Çıkanlar