Tutuklu ve hükümlüler, aileleri ile görüntülü görüşebiliyor: Ancak ücreti 200 TL

Tutuklu ve hükümlüler, aileleri ile görüntülü görüşebiliyor: Ancak ücreti 200 TL
Tutuklu ve hükümlülerin aileleri ile görüntülü görüşmelerine olanak tanındı. Fakat bu uygulama siyasi mahpusları kapsamıyor.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin aileleri ile görüntülü olarak görüşebilmeleri sağlandı. Ancak görüşme için belli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, tutuklu ve hükümlülerin aileleri ile görüntülü görüşmelerine olanak tanındığını ancak bu hizmet için 200 TL ücret alındığını belirtti.

Çavuşoğlu, "20 lirayı bulup görüşe gidemeyenler, yol parasını bulup görüşe gidemeyen aileler; bu uygulama geldiğinde çok sevindiler. Ama bunun da parayla olduğunu duyunca birçok insan yararlanamıyor" dedi. Siyasi mahpusları kapsamayan uygulama için HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Görüntülü konuşma için 200 TL ücretin alınması çoğu mahpus ve mahpus yakınlarını zorlamaktadır. Görüntülü görüşme uygulamasının siyasi mahpuslar için uygulanmamasının gerekçesi nedir?" diye sordu.

YOL PARASI OLMADIĞI İÇİN GÖRÜŞE GİDEMEYENLER 200 LİRAYI NASIL BULACAK?

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre Koronavirüs nedeniyle aileleriyle görüşemeyen tutuklu ve hükümlülerin aileleri ile hasret giderebildiğini aktaran Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"200 lira gibi bir limit var. Bazı cezaevlerinde bazı mahkum yakınları 200 liranın üstünde de yatırılabildiğini söylüyor. Ama limit olarak 200 lira belirlenmiş. Bizim sesimizi duyurmaktaki amacımız şu. Görüntülü görüşme güzel bir uygulama ama siz de takdir edersiniz ki ülkemizde ekonomik sorunlar var. Bunlardan en fazla etkilenenlerden biri mahkum aileleri. Zaten eşleri cezaevlerinde. Ağırlıklı bayanlar dışarıda zaten. Erkekler cezaevinde olduğunda bayanların da ekonomik sorunlardan çalışma şartları da olmadığı için 20 lirayı bulup, görüşe gidemeyenler, yol parasını bulup görüşe gidemeyen aileler bu uygulama geldiğinde çok sevindiler. Ama bunun da parayla olduğunu duyunca birçok insan yararlanamıyor. En azından makul bir fiyata indirilip, hatta imkan varsa ücretsiz, böyle bir imkan yoksa durumu iyi olmayan mahkum ailelerine ücretsiz sağlanmasını talep ediyoruz."

‘5-6 DAKİKASI 13-15 LİRA’

Çavuşoğlu, 200 lira yüklendikten sonra görüştükçe bakiyeden düştüğünü aktararak, "Eskiden telefon ile görüşmede 30-40 liraya kart alıyordunuz. Ama görüntülü görüşmede bunun bir limiti var… Bir görüşmede 13-15 lira arasında düşüyor, 5-6 dakika haftanın belirli günleri görüşebiliyorsunuz" dedi.

Çavuşoğlu, görüntülü görüşmeden her mahkûmun yaralanamadığını kaydederek, şunları söyledi:

"Müebbet ceza alanlar bu görüntülü görüşmeden faydalanamıyor. Bunu kamuoyunda gündeme getirdiğimizde bize, ‘Siz teröristlere mi, çocuk tecavüzcülerine mi istiyorsunuz?’ dediler. Biz asla böyle bir ayrımı yapmıyoruz ama Türk Ceza Kanunu’nda sistematik problemler var. Suçu işlemeden de tamamen mahkemenin yanlış yargılamalarıyla bu suçtan yargılanan insanlar oluyor. Bunu da zaten Anayasa Mahkemesi ortaya koydu. Ülkemizdeki adaletin yüzde 52,8 olduğunu. Bize gelen mesajlar var. 81 ilde temsilciliği olan derneğin başkanıyım. Ağırlıklı olarak şunu söylüyorlar. ‘Bizler de bundan faydalanmak istiyoruz’. Müebbet ceza alanların da eşit bir şekilde faydalanmasını istiyoruz."

‘TERÖRDEN’ TUTULANANLARA YOK’

Çavuşoğlu, "terör" suçlaması ile cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülere görüntülü görüşme olanağı verilmediğini aktararak, "Halen mahkemesi devam eden, suçu kesinleşmemiş insanlar var. Bir uygulama getirdiniz, güzel bir uygulama ama bu uygulamanın bütün vatandaşlara eşit sağlanması lazım. Şu an maalesef eşit sağlanmıyor" dedi.

‘YETERSİZ BESLENMEDEN HASTALANIYOR’

Çavuşoğlu, cezaevlerinde yemek ve kantinlerdeki fiyat sorunlarından da bahsederek, "Kesinlikle cezaevindeki yemeklerin vitamin sorunu var. Dışarıdaki yemeklerin yüzde 70’se, cezaevinde yüzde 10. Bu sorunladır ki cezaevindeki mahkumlar yediklerinden zehirlenmekte ve bazen de yetersiz beslenmeden hastalanabiliyor" dedi.

‘KANTİNDE FAHİŞ FİYATLAR’

Çavuşoğlu, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybı nedeniyle cezaevi kantinlerinde de fiyatların arttığını belirterek, "Birçok kişi, örneğin basit gelebilir ama, canı bir çikolata çektiğinde ‘Ya çikolata yerine bir çay alayım da çikolatayı haftaya yerim. Ya da bir sonraki ay yerim’ mantığına geldiler. Ne hikmetse doların artışıyla cezaevindeki ürünler de arttı. Mahkumlar istediği şeyi alamıyorlar. Fahiş fiyatlardan dolayı" diye konuştu.

SİYASİ MAHPUSLARA GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME UYGULAMASI YOK

Öte yandan; HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde "Görüntülü konuşma için 200 TL ücretin alınması çoğu mahpus ve mahpus yakınlarını zorlamaktadır" değerlendirmesini yaptı, şunları aktardı:

"Görüntülü görüşme uygulamasının siyasi mahpuslar için uygulanmamasının gerekçesi nedir? Siyasi mahpusların görüntülü görüşme uygulamasından faydalanması için neden kabin yapılmamıştır? Siyasi mahpusların görüntülü konuşma uygulamasından faydalanması için herhangi bir adım atılacak mıdır? Görüntülü konuşma uygulaması için 200 lira ücret neden talep edilmektedir? Mahpusların yakınlarını görmesi, onlarla konuşması bir hak değil midir? Görüntülü konuşma uygulamasından faydalanmak için istenilen 200 lira ücretin yönetmelikteki yeri nedir? Hangi gerekçe ile ücret talep edilmektedir?"

Öne Çıkanlar