Uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero'ya operasyon: 37 gözaltı

Uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero'ya operasyon: 37 gözaltı
Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'daki Avustralya merkezli, liderliğini Hakan Ayık'ın yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero'ya operasyon düzenlendiğini açıkladı. 37 şüpheli gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'da uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero'ya operasyon düzenlendiğini duyurdu.

Operasyonda, örgütün lideri Mark Douglas Buddle'ın geçen sene yakalanmasının ardından yönetimi devralan ve kırmızı bültenle aranan Hakan Ayık ve Duax Hohepa Ngakuru'nun da aralarında olduğu 37 şüpheli gözaltına alındı.

Bakan Yerlikaya, Mark Douglas Buddle’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden suç örgütünün; uluslararası boyutta uyuşturucu madde yicareti, adam öldürme, silahlı yağma, kundaklama, adam kaçırma, suçtan elden edilen malvarlığı değerlerini aklama suçlarını işlemeye devam ettiğinı belirtti.

Yerlikaya, örgütün lideri Mark Douglas Buddle’ın 2022 yılında Kuzay Kıbrıs’ta yakalanarak Avusturalya makamlarına teslim edildiği hatırlattı.

MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheliye ait 4,5 milyar lira değerindeki malvarlıklarına da mahkeme kararı ile el konuldu.

Zanlılara yönelik suçlamalar şöyle: Suç işlemek için örgüt kurma, kurulan örgüte üye olmak, uluslararası uyuşturucu madde ticareti, suçtan elde edilen malvarlığını aklamak.

Bakan Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Çete liderleri Türk vatandaşı örgüt yönetici ve üyeleri ile birlikte yabancı uyruklu örgüt üyelerinin de ülkemize gelerek suç faaliyetlerini devam ettirdikleri ve Güney Amerika’dan temin ettikleri uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika üzerinden Avusturalya, Hollanda ve Hong Kong’a ulaştırmaya çalıştıkları ve küresel çapta işledikleri suçlardan elde ettikleri geliri ülkemizde aklamaya çalıştıkları tespit edilmiştir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce sınıraşan silahlı organize suç örgütü COMANCHERO’ya “Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma, kurulan örgüte üye olmak, Uluslararası Uyuşturucu Madde Ticareti, Suçtan Elde Edilen Malvarlığını Aklamak” suçlarından operasyon düzenlenmiştir.

MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına (Banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 Şirkete ait Ortaklık Payları) İstanbul 3.Sulh Ceza Hakimliği kararınca el konulmuştur.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar