Urfa Karaköprü AKP'den YRP'ye geçmişti: Seçim dönemi işe alınan 49 kişi çıkarıldı, maaş zamları inceleniyor

Urfa Karaköprü AKP'den YRP'ye geçmişti: Seçim dönemi işe alınan 49 kişi çıkarıldı, maaş zamları inceleniyor
Urfa'da AKP'den YRP'ye geçen Karaköprü Belediyesinde seçim döneminde işe alındıkları gerekçesiyle 49 kişinin işine son verildi. Belediye Başkanı Nihat Çiftçi: Yüzde 100'lük zammı da incelemeye aldık, borç nedeniyle bir süre sahada hizmet veremeyeceğiz

Ali GÜZEL


URFA - Karaköprü Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP'den Yeniden Refah Partisine (YRP) geçti. YRP'den Karaköprü Belediye başkanı seçilen Nihat Çiftçi, belediyeyi 431,5 milyon borç ile devraldıklarını açıkladı. Seçim döneminde 149 kişinin işe alındığını, bunlardan 49'unun bugün işine son verdiklerini ve 100 kişiyle ilgili de incelemenin sürdüğünü belirten Çiftçi, işçi maaşlarına yapılan yüzde 100'lük zammı da incelemeye aldıklarını söyledi.

'GİDER GELİRDEN FAZLA'

Belediyenin aylık 15 milyon 311 bin lira ekside olduğunu belirten Çiftçi, "Karaköprü Belediyemizin şu an üçüncü şahıslara olan toplam borcu krediler dahil olmak üzere 431 milyon 531 bin TL. Aylık gider tablosuna baktığımızda, Karaköprü Belediyemiz yapılan son işlemlerle eksi 15 milyon 311 bin TL aylık açık veriyor bu kurum. Aylık gider ile gelir arasındaki toplam eksiye düşüyor. Gider, 15 milyon 311 bin TL gelirden daha fazla" diye konuştu.

'49 KİŞİNİN İŞİNE SON VERDİK, PERSONEL ZAMMINI İNCELEMEYE ALDIK'

Karaköprü Belediyesinde toplam çalışan sayısının bin 110 kişi olduğunu ve bunların 159'unun kadro işçi ve memurlardan oluştuğunu söyleyen Çiftçi, seçim döneminde işe alındığını belirttiği 49 kişinin işine bugün son verdiklerini açıklayarak şöyle devam etti:

"Karaköprü'de çok yüksek bir istihdam var. Buradaki dengeye baktığımızda normalde 450 dengesiyle bunun bitmesi gerekiyor. Çünkü belediyeler bütçenin yüzde 30'unu geçmemeli. Geçerse bütçeleri sarsılır, yatırım yapamaz. Son yapılan personel zammını da incelemeye alıyoruz. Yüzde 100 gibi bir zam yapıldı. Biz çalışanlarımızın yanındayız, çalışanlarımızla alıp veremediğimiz yok ama çalışanların seçim döneminde 149 kişilik bir alım söz konusu. Bugün itibariyle 49 kişinin işine son verildi, 100 kişinin de incelemesi devam ediliyor."

whatsapp-gorsel-2024-04-08-saat-16-18-31-2a588eb3.jpg Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi

Borçlar nedeniyle bir süre hizmet veremeyeceklerini kaydeden Çiftçi, "Hızlı bir şekilde bu tabloyu toparlayacağız. Tahminime göre sonbaharda ancak hizmete başlayabileceğimizi, bu konuyu da öngöremediğimiz için ben tüm Karaköprülülerden özür diliyorum" diye konuştu.

Öne Çıkanlar