'Uzaktan eğitim' protestosunda gözaltına alınan 22 öğrenci serbest

'Uzaktan eğitim' protestosunda gözaltına alınan 22 öğrenci serbest
Yayınlanma:
A+ A-
YÖK Başkanı Özvar'ın 'Bahar Dönemi' açıklamalarının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nün önünde protesto gerçekleştirmek isteyen öğrenciler gözaltına alındı. Gözaltına alınan 22 öğrenci, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Artı Gerçek - İzmir’de bir grup üniversite öğrencisi, depremzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilmesi ve üniversitelerin uzaktan öğretime geçirilmesini Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü önünde protesto etti. Rektörlük önünde oturma eylemi yapmak istedikleri için gözaltına alınan 22 öğrenci, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar’ın bahar döneminin 20 Şubat'tan sonra uzaktan eğitimle devam edeceğini açıklamasının ardından Dokuz Eylül öğrencileri rektörlük önünde bir araya geldi. Öğrenciler kurum yetkilileriyle görüşme taleplerinin geri çevrilmesi üzerine oturma eylemi gerçekleştirmek istedi.

Polis, "Eğitim hakkımız engellenemez" sloganı atan ve oturma eylemine geçen öğrencilere müdahale etti. 22 öğrenci gözaltına alındı.

izmir-de-universite-ogrencilerinden-uzaktan-egitim-protestosu-22-gozalti-1127996-5.jpg

Yüzyüze eğitim taleplerini duyurmak amacıyla toplanan ancak polis müdahalesiyle karşılaşarak gözaltına alınan öğrenciler, sağlık kontrolü için Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Öğrenciler daha sonra ifadeleri alınmak üzere Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Mezopotamya Ajans'ında yer alan bilgiye göre, “Rektörlüğü işgal etme” suçunun yönetildiği öğrenciler verdikleri ifadenin ardından serbest bırakıldı.

'SADECE YÜZ YÜZE EĞİTİM TALEP ETTİK'

Serbest kalan öğrenciler yaşadıklarını ilişkin açıklama yaptı. Öğrenciler adına konuşan Üniversite öğrencisi Rozana Urkun, şunları söyledi:

“Amacımız hangi uzaktan eğitim kararını hangi koşullarda verildiğini ve yüz yüze eğitim talebimizi iletmekti. Rektörlük önüne oturmamıza izin verilmedi. Şiddetle gözaltına alındık ve rektörlüğü işgal etmekle suçlandık. Hayret ediyoruz öğrenciler olarak sadece yüz yüze eğitim talep ettik. Uzaktan eğitimin hala yanlı bir karar olduğunu düşünüyoruz bunun karşısında haklarımızı yinelemekten ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar