Uzmanlardan 'bireysel silahlanma' uyarısı: Kontrol sistemi yok, kontrolsüz silahlanma var

Uzmanlardan 'bireysel silahlanma' uyarısı: Kontrol sistemi yok, kontrolsüz silahlanma var
Yayınlanma:
A+ A-
Artan bireysel silahlanmaya ilişkin Umut Vakfı'ndan Psikiyatrist Ayhan Akcan, " Ciddi bir kontrol sistemi yok" derken; Eski narkotik polisi İsa Altun da herhangi bir av tüfeğinin rahatlıkla edinilebilmesine dikkat çekti.

Artı Gerçek - Türkiye'de tekrar gündem olan ve tartışılmaya başlayan bireysel silahlanmaya ilişkin, Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Ayhan Akcan, kontrol sisteminin olmadığını belirtti. Eski narkotik polisi, adli bilişim uzmanı İsa Altun da, herhangi bir av tüfeğinin rahatlıkla elde edilebildiğini söyleyerek, "Eğer ben avcılık yapacağım diyorsa beyanı yeterli, evrakları dolduruyor gidip rahat bir şekilde ruhsatlı silahını alabiliyor" dedi.

Umut Vakfı'nın ‘Türkiye Silahlı Şiddet Haritası’ 2022 raporuna göre 3 bin 984 silahlı şiddet olayının yaşandığı Türkiye'de son olarak Antep'te Mertcan Köse isimli erkeğin boşanma aşamasında olduğu kadını ve babasını av tüfeği ile öldürdü. Bunun üzerine bireysel silahlanma gerçeği tekrar tartışılmaya başlandı.

'CİDDİ BİR KONTROL SİSTEMİ YOK'

Cumhuriyet'ten Rengin Temoçin'in haberine göre, Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Ayhan Akcan, Türkiye’de her gün 10 vaka olduğuna işaret ederek, “Silahlar her an ulaşılabilir olduğu ve caydırıcı yasalar bulunmadığı için cinayet vakaları devam ediyor. Türkiye’de üç aileden birinde böyle dramatik bir geçmiş var” dedi. İnternette satılan silahlara ilişkin Akcan, “Sosyal medyada alma satma gibi durumların olmaması ya da zorlaştırılması lazım. Hem ucuz hem kimlik bilgileriyle alınabiliyor. Ciddi bir kontrol sistemi yok” dedi.

Eski narkotik polisi, adli bilişim uzmanı İsa Altun da “Birkaç sene önce İstanbul’da Bahçelievler ilçesinde bir ortaokul öğrencisi bir arkadaşıyla tartışıyor. Bu öğrenciyi darp ediyorlar. Darp ettikten sonra telefonunu satıyor ve silah temin ediyor. Arkadaşını katlediyor. Sayıları milyonlarla ifade edilen ruhsatsız silah mevcut. Kontrolsüz bir silahlanma var” diye konuştu.

'AVCILIK YAPACAĞIM DİYORSA BEYANI YETERLİ'

Ceza ve yaptırımların arttırılması gerektiğine vurgu yapan Altun, “Bir av tüfeğini çok rahat edinebiliyorlar. Eğer ben avcılık yapacağım diyorsa beyanı yeterli, evrakları dolduruyor gidip rahat bir şekilde ruhsatlı silahını alabiliyor” ifadelerini kullandı. Pandemi, deprem, savaşlar, ekonomik sıkıntıların agresyon yarattığına dikkat çeken Altun, “Türkiye’de ruh sağlığı haritası çıkarılmalı. Öfke ve stres kontrolü konusunda hükümetin acil tedbirler alması lazım” yorumunu yaptı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar