Adalet bekleyen Şenyaşar ailesine adliyenin bahçesi de yasaklandı

Adalet bekleyen Şenyaşar ailesine adliyenin bahçesi de yasaklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ağustos 2022 15:56
A+ A-
Urfa Valisi Ayhan, Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesine adliye binasının bahçesini yasakladı. Aile, sıcaklardan dolayı eylemlerini bir süredir adliye binasının bahçesinde sürdürüyordu.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 seçimleri sürecinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu öldürülen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti 518’inci gününe girdi. Anne ve oğlu, erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden bugün de yine Urfa Adliyesi önüne gelerek eylemlerini sürdürdü.

‘BİZİ ENGELLEYECEĞİNİZE KATİLLERİ BULUN’

Nöbeti, Urfa Adliyesi girişinde yer alan merdivenlerde başlatmak isteyen Emine ve Ferit Şenyaşar’a polisler engel oldu. Urfa Valiliği’nin talimatıyla "Kamu binalarının önünde eylem yapmak yasak" diyerek aileyi adliye binası bahçesine almayan polisler, nöbet için Urfa Adliyesi binası önünde yer alan beton bariyerlerin olduğu "Şenyaşar ailesi adalet köşesi" olarak adlandırılan alanı işaret etti. Emine Şenyaşar, engellemeye tepki göstererek "Bizi engelleyeceğinize gidin katilleri bulun, ellerini kollarını sallayarak Suruç’ta geziyorlar" dedi.

Aile engellemeye karşı "Biz adalet istiyoruz, güneşin altında kalsak da adalet istemeye devam edeceğiz" diyerek nöbetlerini 40 derece sıcakta güneşin altında başlattı. Katliamda yaşamını yitiren Şenyaşar ailesi fertlerinin fotoğraflarının yer aldığı "Şenyaşar ailesi adalet köşesi"nde, "Herkes için adalet" yazılı pankart ve "Adalet sağlamayan savcılar tatilde adalet nöbetimiz 518’inci gününde" yazılı dövizle katliam günü yaralıları taşırken saldırıya uğrayan ambulansın fotoğrafları asıldı. Emine ve Ferit Şenyaşar, adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara maruz kaldıkları katliam ve verdikleri adalet mücadelesine dair aktarımda bulunuyor.

‘BÜTÜN TÜRKİYE BİLİYOR’

Yasaklamaya tepki gösteren Ferit Şenyaşar, "Adalet Nöbeti 518’inci gününde devam ediyor. Ortada bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve zulüm var. Bunu devletin en başındaki Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı, Urfa halkı ve bütün Türkiye biliyor. Burada büyük bir mağduriyet var. Üstünlerin hukuku uygulanıyor. Annenin iki evladı ve eşi devlet hastanesinde katledildi. Olay üzerinden 4 yıl geçti ama katliamı yapan hala milletvekilidir. Katliamı yapan 50 kişiden fazla, toplum içinde dolaşıyorlar. Bir kardeşimiz 4 yıldır hukuksuz bir şekilde üstünlerin hukuku ile tek kişilik bir hücrede tutuluyor. Bu durumda bir anne nasıl evine gidip oturabilir?" diye sordu.

‘‘HALKIN SORUNLARINI DİNLİYORUM’ DİYEN VALİ GELİP ANNEYİ DİNLESİN’

Urfa’da etkisini artıran sıcaklara değinen Şenyaşar, "Sıcak nedeniyle biz Adalet Nöbeti’mizi adliye bahçesinde tutuyorduk. Ancak sözde halkın içinde olduğunu belirten ve paylaşımlar yapan, ‘halkın sorunlarını dinliyorum’ diyen Urfa Valisi’nin talimatıyla adliye binasına girmemiz yasaklandı. Halkın sorunlarını dinleyen valinin bulunduğu yer bizim nöbet tuttuğumuz alana 200 metre uzaklıkta. Her gün buradan annenin ağıtları yükseliyor. Vali bunu her gün duyuyor. Eğer samimi ise, ‘halktan yanayım’ diyorsa gelsin bu anneyi de dinlesin" ifadelerini kullandı.

‘GÖZALTINA ALMAYA HAZIR 100 POLİS VAR’

Urfa Valisi Salih Ayhan ile görüşmek için talepte bulunduklarını, ancak bir cevap alamadıklarını dile getiren Şenyaşar, devamında şunları söyledi: "Hala bu talebimiz kabul edilmedi, talebimizi karşılamak yerine bariyerleri sınır olarak koydular. Bariyerleri geçersek bizi gözaltına almaya hazır 100 polis var. Biz bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Devlet bir gün bu anneden özür dileyecek. Bu zulüm daha fazla devam etmesin. Sadece yazılı olan hukuk kurallarının uygulanmasını istiyoruz. Başkada bir talebimiz yok" şeklinde konuştu. 

Aile sosyal medya hesaplarından engelleme esnasında Emine Şenyaşar’ın ağıt yakarken çekilen bir videosunu paylaştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Urfa Valisi Salih Ayhan’ın hesaplarının da etiketlendiği paylaşımda "Urfa Valisi Salih Ayhan halkın içinde Urfa'da gezmediği yer bırakmadı. Sözde halkın sorunlarını dinliyor. Yanı başında annenin ağıtlarını her gün duyan vali, adalet arayan anne için bariyer kurmuş. ‘Adliyeye girmesin’ talimatı vermiş" mesajı verildi.


(MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar