Van Tanıtım Günleri'nde Van kedisine kafesli zulüm

Van Tanıtım Günleri'nde Van kedisine kafesli zulüm
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul'da düzenlenen Van Tanıtım Günleri'nde bir Van kedisinin içi kum dolu, delikli bir cam kafeste 'sergilenmesine' eleştiri yağdı. Beyaz ışığın altında kafesin bir köşesine büzüşen kedi, gözlerini göstermesi için taciz edildi...

Artı Gerçek - Van Dernekler Federasyonu'nun girişimiyle İstanbul Yenikapı'da düzenlediği 'Van Tanıtım Günleri'nde, bir Van kedisinin cam kafese konması tepki çekti. Beyaz ışığın altında, içinde kum bulunan delikli bir kafeste bir köşeye kıvrılmış haldeki kedinin, renkli gözlerini göstermesi için ziyaretçiler tarafından taciz edilmesine sosyal medyada eleştiri yağdı.

Birçok kullanıcı, kedinin doğasına böylesi aykırı bir ortamda 'sergilenmesi' nedeniyle depresyona girmiş olabileceğine dikkat çekti.

FEDERASYON BAŞKANI: HER ŞEYİYLE DÖRT DÖRTLÜK BİR KAFES

Van Dernekler Federasyonu Başkanı Fatih Yağız ise sosyal medya hesabından eleştirileri reddederek "Değerli dostlar van kedisi bizden daha değer veren bir halk olunamaz, bizler bütün canlıları yer yüzünde kaliteli hijyenik yaşam haklarına riayet eden kimseleriz. Van dernekler federasyonu genel başkanı olarak benim evimde çocuklarımla birlikte yaşadığımız iki tane kedimiz vardır" dedi.

Yağız, Gazete Duvar'dan Ardıl Batmaz'a yaptığı açıklamada da, kafesin 'dört dörtlük' olduğunu iddia etti. "Her şeyiyle dört dörtlük bir kafestir ve hayvan koruma altındadır" diyen Yağız, "Öyle kafese tıkanmış, başka bir şey olmuş, o olmuş bu olmuş, bunlar mesnetsiz durumlardır” ifadelerini kullandı. Görüntüye tepki gösterenlere "Kaale almıyoruz" yanıtını veren Yağız, “Van kedisinin yaşayış tarzını, Van kedisini ne kadar tanıyorlar ki bu yorumu yapıyorlar. Bir buçuk milyon Vanlı ne olduğunu görüyor, her şeyimizle ortadayız, ayıptır böyle şeyler. Buradan ekmek çıkmaz” diye konuştu.

Van Tanıtım Günleri'ne, Van İş Adamları Derneği, Van Vakfı, Erciş Vakfı, Kocaeli Vanlılar Federasyonu, Bursa Van Dernekleri Federasyonu gibi sivil toplum kuruluşları katılıyor. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar