Vatandaş bayramı kurbansız ve şekersiz geçirecek

Vatandaş bayramı kurbansız ve şekersiz geçirecek
Yurttaşlar, bayramla bütünleşen kurbanlık ve şeker alışverişini yapamadıklarını belirterek, yoksulluğun sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu söyledi.

Derin ekonomik kriz, karşısında yurttaşlar, Kurban Bayramı ile özdeşleşen kurbanlık ve şeker alamıyor. 

Bu yıl bayram alışverişi yapamadığını belirten yurttaşlardan Mustafa Erdoğmuş, fiyatlardan dolayı bu yıl kurbanlık da kesemeyeceğini ifade etti.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Erdoğmuş, bayram arefesinde yaşadıklarını şöyle özetledi: "Bir koyun 3 bin TL olmuş. Bu şartlar altında nasıl alalım? Bırakın kurban almayı, en temel gıdaları bile alamıyoruz. Evde 5 kişiyiz, 3 kişi gece gündüz çalışıyoruz yine de geçinemiyoruz. Yarın bayram ama bizim şeker alacak paramız yok. Bir kutu şekerleme 50 TL, bir kilo çerez 80 TL olmuş. Sadece ben değil, bütün halk bu durumda. Bu krizin en büyük nedeni AKP iktidarının bütün kirli politikalarını Kürtler üzerinde yürütmesidir." 

ALIŞVERİŞ İÇİN KREDİ ÇEKİYORLAR 

Bayram alışveriş yapmak için bankadan kredi çekmeye çalıştığını söyleyen Halil Demirhan, "Mevcut iktidar gitmeyene kadar ülkedeki ekonomik kriz başta olmak üzere hiçbir sorun çözülemez. Bu ülkede demokrasi, insan hak ve hukuk temelinde bir yönetimin olması gerekiyor. Bu ülkede hak-hukuk olmadığı için bu haldeyiz. Yarın bayram ama ben bayram alışverişi yapamadım. Şeker alacak param yok. Bayramda evden çıkamayacağız. Mevcut iktidar gitsin yeter artık. Ülkeyi haktan, hukuktan yana olanlar yönetsin" diye konuştu.

'BİR KİLO ET ALAMIYORUZ'

Alışveriş yapmak için pazara gelen yurttaşlardan Adnan Bulova, fiyatların yüksek oluşundan dolayı eve eli boş döneceğini söyledi. Bulova, "Bir sürü malzeme almam istendi, fakat alamıyorum. Bırakın kurbanlık almayı, bir kilo et bile almıyorum. İktidarın ülkedeki hiçbir sorunu çözemediği gibi ekonomik sorunu da çözemeyeceğine inanıyorum" dedi.

Uygun fiyata kurbanlık bulabilmek için pazarları gezen Ali Elmas da, kurbanlık alamadığını söyledi. Elmas, "Param sadece lokum ve şekere yetti" dedi. 

İnsanların artık temel ihtiyaçlarını bile alamayacak duruma getirildiğini ifade eden Nuri Salçık ise, bayramların yaşanan yoksulluğu ortaya koyduğunu belirtti. Salçık, "Yaşanan tüm sorunların kaynağı AKP iktidarıdır. Ama her şey halkın elinde; eğer birlik olur oy vermezsek bu iktidarın sonunun getiririz. Artık herkes elini vicdanına koysun. Özellikle Kürtlere sesleniyorum; HDP’ye oy verin ki hem iktidar gitsin hem sorunlarımız çözülsün" dedi. 

Öne Çıkanlar