Yeni Şafak, AYM üyelerini hedef gösterdi

Yeni Şafak, AYM üyelerini hedef gösterdi
Yayınlanma:
A+ A-
AKP destekçisi Yeni Şafak, Can Atalay kararı nedeniyle, 'FETÖ ve PKK'ya kapı açtılar' başlığıyla fotoğraflarını yayınladığı Anayasa Mahkemesi üyelerini hedef gösterdi. Yıllar önce Vakit'in benzer bir haber yapmasının ardından Danıştay üyesi öldürülmüştü.

Artı Gerçek - Can Atalay kararının ardından Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerine yönelik baskılar sürüyor. Anayasaya rağmen AYM kararını yerine getirmeyen ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay'ın dün yaptığı ikinci açıklama kaosu derinleştirdi. "AYM mevcut davada anayasa koyucunun iradesini yok saymıştır" denilen açıklamada, AYM'nin yetki aşımı yaptığı iddia edildi. MHP'den de "AYM'yi ya kapatacağız ya yeniden yapılandıracağız" açıklaması gelirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da AYM'yi eleştirdi, Yargıtay'dan yana tavır aldı.

Tüm bu gelişmelerin yanısıra, Yenişafak internet sitesinde 'FETÖ ve PKK'ya kapı açtılar' başlığıyla, fotoğraflarını yayınladığı Anayasa Mahkemesi üyelerini hedef gösterdi.

Yeni Şafak'ın hedef göstermesi, 2006 yılında Vakit gazetesinin (şimdiki adı Yeni Akit) Danıştay üyelerinin fotoğraflarını manşetten vererek hedef göstermesini hatırlattı. Vakit’in manşetinden bir süre sonra Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin, Alparslan Arslan isimli avukatın silahlı saldırısında öldürülmüştü.

Öne Çıkanlar