YSK: Siverek, Halfeti ve Ürgüp'te seçimler yenilenmeyecek

YSK: Siverek, Halfeti ve Ürgüp'te seçimler yenilenmeyecek
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Urfa'nın Halfeti ve Siverek ilçeleri ile Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine ilişkin kararları kaldırdı.

Artı Gerçek - YSK, yerel seçimlere yönelik yapılan itirazları görüşmeye devam ediyor.

Kurul, Şanlıurfa İl Seçim Kurulu'nun Halfeti ve Siverek'te belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararlara yapılan itirazları görüştü.

YSK, her iki ilçede seçimlerini yenilenmesine ilişkin kararları kaldırdı.

CHP'nin Nevşehir Ürgüp'te İl Seçim Kurulu tarafından alınan seçimin yenilenmesi kararına yönelik itirazı YSK tarafından kabul edildi. Ürgüp'te de seçimler yenilenmeyecek.

İlçede CHP'nin adayı Ali Ertuğrul Bul 5 bin 170, MHP'nin adayı Mustafa Öz 5 bin 134, AK Parti'nin adayı ise Fahri Yıldız 3 bin 599 oy almıştı.

HANGİ PARTİ KAZANMIŞTI?

Siverek'te, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin kesin olmayan sonuçlarına göre AK Parti adayı Ali Murat Bucak yüzde 40,23, Yeniden Refah Partisi adayı Hasan İzol yüzde 40,17 oy almıştı.

İzol, oy kullanımı ve oy sayımı sırasında usulsüzlük yapıldığını öne sürerek seçimin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep etmişti. Şanlıurfa İl Seçim Kurulu ise seçimin yenilenmesine karar vermişti ancak YSK bu kararı kaldırdı.

Halfeti'de ise DEM Parti adayı Mehmet Karayılan oyların yüzde 39,45'ini, AKP'nin adayı Şeref Albayrak yüzde 34,97 oyda ikinci sırada kalmıştı. YSK İl Seçim Kurulu'nun seçimin yenilenmesine ilişkin aldığı kararı kaldırdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar