Zeydan Karalar'dan rant çıkışı: İmar Daire Başkanına "seni ayağından asarım" dedim

Zeydan Karalar'dan rant çıkışı: İmar Daire Başkanına "seni ayağından asarım" dedim
Zeydan Karalar, göreve geldiğinde imar rantına karşı İmar Daire Başkanı'nı uyardığını söyledi: "Rant kazandıracak imar dosyası geldiğinde, o dosyadan dolayı bir meclis üyemiz müfettiş tarafından sorgulandığında seni ayağından asarım" dedim.

ADANA - Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı ikinci oturumu bugün yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın başkanlık yaptığı oturumda ilk olarak ihtisas komisyonları için seçim yapıldı. Ardından denetim raporu okundu. Söz alan AKP'li meclis üyesi Hıdır Bahçe, imar planlarının sık sık değiştiğini söyleyerek, “Mevzi imar plan tadilatlarının gündemimizden çıkarmak lazım” dedi.

'SENİ AYAĞINDAN ASARIM DEDİM'

Bahçe'ye yanıt veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise “Seçildiğimizin birinci günü İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanımız Oktay Karakuş’u çağırdım dedim ki "imar planları ile ilgili biz birilerine kıyak geçmek, para kazandırmak için belediye başkanı olmadık. Hiçbir şekilde bir rant kazandıracak bir imar dosyası geldiğinde, o imar dosyasından dolayı bir meclis üyemiz müfettiş tarafından yargılandığında, sorgulandığında seni ayağından asarım" dedim. Net ifademiz bu" diye konuştu.

'İMAR KONUSUNDA SORGULANAN MECLİS ÜYEMİZ OLMADI'

Görev yaptıkları beş yılda imar konusuyla ilgili hiçbir meclis üyesinin müfettişler tarafından sorgulanmadığını ifade eden Karalar, "Ben de Seyhan Belediye Başkanı olarak bir meclis üyesiydim ve sıkça müfettişler gelir bizi sorgularlardı. Şükür beş yıl geçti, böyle bir sorgulanan bir kardeşimiz olmadı. Bu bizim övünülecek bir hadisemiz. Elbette küçük alanlarla ilgili bir imar geçmemeli, çok zorunlu olmadığımız halde. Çok zorunlu halde olduğu zaman meclis üyelerimiz tartışır ve geçer” dedi.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINA SESLENDİ

İmar planları konusunda ilçe belediye başkanlarına da seslenen Karalar, şöyle dedi:
"İçelerden gelen imar planları zaman zaman büyükşehirde takılıyor. Bunu önceki belediye başkanlarımız kamuoyuna, ‘biz gönderdik ama büyükşehirde takılıyor’ şeklinde açıkladılar. Halkın gözünde bir şeylerden kurtulmak için bu ifadeleri kullanıyorlar. İmar planı geldiği zaman, ister istemez komisyonlar sosyal donatı alanları yeteri kadar ayrılmış mı ya da eğer resmi kurumu ilgilendiriyorsa, resmi kuruma yazı yazılmış mı, oradan yanıt gelmiş mi onu bekleyip ondan sonra gündeme almak zorundalar. Onun ötesinde bir şey olmaz, burada beklemez. Dolayısıyla biz imarla ilgili sorun yaratmadık. Bundan sonra da yaratmayız."

Öne Çıkanlar