10 yıldır işlem görmeyen banka hesapları TMSF'ye devredilecekArtı Gerçek

10 yıldır işlem görmeyen mevduat hesapları, 15 Haziran'da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na geçecek.


10 yıldır işlem görmeyen mevduat hesapları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçiyor.

2009 yılından itibaren bankalar nezdinde işlem görmeyen hesaplar zaman aşımına uğrayacak. Buna göre, mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi, şubat ayı başından itibaren duyurulmaya başlandı. Mayıs ayı sonuna kadar yayımlanacak listelerde ismi bulunan hesap sahiplerinin, Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların ilgili bankalara başvurmamaları durumunda söz konusu hesaplar TMSF’ye devredilecek. Listelere, e-Devlet, TMSF’nin web sitesi veya "zamanasimisorgu.tmsf.org.tr" sitesinden ulaşılabilecek. 

TMSF’den yapılan  açıklama şöyle:

“Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zamanaşımına tabiidir.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.

Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zamanaşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor.

Vatandaşların Banka Şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Hesap sahiplerinin zaman aşımını sorgulamak için e-devlet veya TMSF’nin Web sitesinden veya https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ linkinden sorgulama yapabilirler."