İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Dünya Göçmenler Günü'nde, 2018 yılında yaşamını yitiren göçmenlere ilişkin bir rapor yayınladı. Mültecilerin sadece Ege sularında değil, çalışırken de yaşamlarını yitirdiği belirtilen raporda, mültecilerin ucuz emek gücü olarak görüldüğüne vurgu yapıldı. Sendikaların da bir 'göçmen/mülteci işçi politikası' olmadığı dile getirilen raporda, göçmen çocuklarda çalışma yaşının 6'ya kadar düştüğü vurgulandı.

İSİG'in hazırladığı 2018 yılı göçmen işçi ölümleri raporunda, "18 Aralık itibarıyla tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 108 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin yüzde 14'ünü İstanbul’da çalışan hekim arkadaşlarımızdan öğrendik. Ölümlerin hiçbiri yazılı, görsel, dijital basına ve sosyal medyaya yansımamıştı" denildi. Raporda, mülteci işçi ölümlerinin yıllara göre artış gösterdiği belirtildi.

İLK SIRADA AFGANİSTANLI VE SURİYELİ İŞÇİLER VAR

2013'te 22, 2014'te 53, 2015'te 67, 2016'da 96, 2017'de 88, 2018 yılında ise 108 mülteci işçinin yaşamını yitirdiği belirtile raporda, 2018'de iş cinayetlerinde ölen mülteci işçilerin geldikleri ülkelerde ilk iki sırayı Suriye ve Afganistan'ın aldığı belirtildi.

Raporda, tespit edilebildiği kadarıyla ölen işçilerin 48'inin Suriyeli, 28'inin Afganistanlı, 5'inin Azerbaycanlı, 4'ünün Iraklı, 4'ünün Pakistanlı, 4'ünün Türkmenistanlı, 2'sinin Gürcistanlı, 2'sinin İranlı, 2'sinin Rusyalı, 2'sinin Ukraynalı, 1'inin Hindistanlı, 1'inin Kırgızistanlı, 1'inin Macaristanlı, 1'inin Nijeryalı, 1'inin Özbekistanlı, 1'inin Tacikistanlı ve 1'inin de Zimbabveli olduğu belirtildi.

Raporda yaşamını yitiren mülteci işçilerin çalıştıkları işkolları ise şöyle sıralandı:

"35'i inşaat/yol, 34'ü tarım/orman, 7'si belediye/genel işler, 5'i gıda, 5'i kimya, 3'ü madencilik, 3'ü tekstil, 3'ü metal, 3'ü taşımacılık, 3'ü gemi, 3'ü konaklama/eğlence, 2'si enerji, 1'i ticaret, 1 işçi ölümünün iş kolu ise belirlenemedi."

Patronlar açısından mülteci işçilerin, düşük ücretle güvencesiz şekilde çalıştırılabilecek emekçiler olarak görüldüğü ifade edilen rapordun sonuç bölümünde ise Aliağa Petkim Star Rafinerisi'nde çalışan Hindistanlı işçilerin kötü yemeklere karşı direnişi ile Torbalı'da çalışan Suriyeli tarım işçilerinin yevmiyelerin artırılması için yaptıkları eylemler hatırlatarak ortak örgütlenmenin gerekliliğine dikkat çekildi. (HABER MERKEZİ)