Siyanürle ölümlerin ardından adli tıp uzmanından çağrı: Acilen denetlensinArtı Gerçek

Adli tıp uzmanı Profesör Doktor Hancı, siyanürün Satışı Tehlikeli Kimyasalların Kontrolü Yönetmeliği’ne dahil olmamasını ve kolaylıkla ulaşılabilmesini eleştirdi.


İstanbul Fatih’te yaşayan Oya Yetişkin ve üç kardeşinin siyanür içerek intiharının ardından gözler bu kimyasalın satışına çevrildi. Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, siyanüre kolaylıkla ulaşılabilmesi ve satışının yapılmasını eleştirdi.

“Siyanür, Satışı Tehlikeli Kimyasalların Kontrolü Yönetmeliği’ne tabi değildir. Siyanür gerek satış yerlerinden gerekse internetten perakende olarak kolaylıkla alınabilmektedir. Oysa siyanür madencilik, böcek ilacı üretimi vb gibi sanayi kolları dışında günlük yaşamda kullanımı hemen hemen yok denecek kadar azdır” değerlendirmesini yapan Prof. Hancı, “O zaman neden kolaylıkla satılmaktadır” diye sordu.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre “Acilen Satışı Tehlikeli Kimyasalların Kontrolü Yönetmeliği’ne dahil edilmeli ve kontrolü denetlenmelidir” çağrısını yapan adli tıp uzmanı Prof. Hancı şunları söyledi:


MAVİ İSPİRTO GİBİ

“Benzer durum daha önce yaşanmıştır. Sadece ispirto ocaklarında kullanılabilen içine mavi boya katıldığı için ‘mavi ispirto’ adı verilen metil alkol ya da metanol bakkallarda onlarca yıl satılmaya devam etmiş ve alkol bağımlıları ya da kundakçılar tarafından alınarak yasal amaç dışı kullanılmıştır.”NE OLMUŞTU?

İstanbul Fatih'te Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi'ndeki bir evde yaşayanlara ulaşılamadığı ihbarı üzerine adrese giden polis ekipleri, Cumhuriyet savcısının talimatıyla girdikleri dairenin kapısında "Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin." notuyla karşılaşmıştı. Yapılan incelemede Cüneyt (48), Oya (54), Kamuran (60) ve Yaşar Yetişkin (56) kardeşlerin hayatını kaybettiği belirlenmiş, kapıdaki not ve evdeki koku nedeniyle ortamda kimyasal madde olması ihtimaline karşın AFAD ve polis ekiplerince yaklaşık 2,5 saat inceleme yapılmış, kardeşlerin öldüğü tespit edilmişti.

BAĞLANTILI HABERLER