Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) İzmir Temsilciliği her sene farklı temalarda düzenlediği festivalin 8’incisine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu seneki Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali 6-16 Aralık tarihleri arasında İzmir Kültür Sanat Merkezi’nde “Birlikte Yapabiliriz” temasıyla sanatseverler ile buluşacak.

İzmir’de 2012 yılında başlayan Uluslararası Tiyatro Festivali, bugüne kadar Merhaba, İtiraz, Dayanışma, Özgürlük, Umut, Cesaret ve Yaşamak temaları ile yapılırken, festivalin bu yılki teması “Birlikte Yapabiliriz” olarak belirlendi.

6 Aralık Cuma günü saat 17.30’da Kıbrıs Şehitleri caddesinde yapılacak yürüyüşü ile başlayacak olan festival için Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde tören düzenlenecek. Festival’in her yıl 4 alan da verilen ödülleri de aynı gece sahiplerini bulacak. Festivalin Emek Ödülü oyun yazarı Hidayet Sayın’a, Onur ödülü sanatçı Meltem Cumbul’a, Dayanışma Ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci ve Öğretim Üyeleri ile V-For Vendetta oyununda canlandırdığı rolden dolayı tutuklanan Nazlı Masatçı’ya verilecek.

Festivalde Kürtçe oynanan tek perdelik “Tenê Ez” (Sadece Ben) adlı oyun da sahnedeki yerini alacak. Gösterimi 10 Aralık saat 20.00’de “Teatra Jiyana Nû” ekibinin sahneye taşıyacağı oyunun yönetmenliğini Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Cihad Ekinci yapıyor. Kürtçe oynanan tek perdelik oyun Türkçe üst yazı ile gösterime sunulacak.
 
Komedi türündeki oyunun konusu Charlie Chaplin’nin Büyük Diktatör filminden uyarlanmış. Oyunda savaşta kaza geçirip hafızasını kaybeden berberin yıllarca hastanede yatması ve o zaman içerisinde de ülkesinin ciddi bir ekonomik ve siyasi krizden geçmesi anlatılıyor.

FESTİVAL ŞEHRİN HER YERİNDE

“Festival şehrin her yerinde” şiarı ile düzenlenen İzmir Tiyatro Festivali sadece İzmir merkezde değil, ilçeleri ile birlikte tüm İzmir’de gerçekleşecek. Şehrin birçok salonunda, 19 ayrı sahne Kültürpark İzmir Sanat, Karşıyaka Hikmet Şimşek Kültür Merkezi, Ziya Gökalp Kültür Merkezi, Deniz Baykal kültür Merkezi, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Güzelyalı Kültür Merkezi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Gaziemir Atatürk Kültür merkezi, Karabağlar Muzaffer İzgü Sahnesi, Yaşar Üniversitesi salonu, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu, Seferihisar Çağan Irmak Sahnesi, Menemen Kubilay Kültür Merkezi ile İnönü Kültür Merkezi, Bayraklı İsmet İnönü Kültür Merkezi, Tepekule, Buca Olimpik Havuz Salonu) ve sokaklarında izleyici ile buluşacak.

10 gün süre ile katılımcı toplulukların oyunlarının yanı sıra, atölye çalışmalarının da yer alacağı 8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ne yerli, yabancı profesyonel ve amatör olmak üzere 150’ye yakın oyun başvurusu gerçekleşti. Bu çalışmalar içinde 25’i yerli, 4’ü yabancı yetişkin oyunu ile 3 çocuk, 3 sokak oyunundan oluşan Festivali seçkisi; Prof. Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, Sanat eleştirmeni Yaşam Kaya, Yönetmen ve Eğitmen Polat İnangül ile Oyuncu Tansel Öngel tarafından belirlendi. (BirGün)