Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB ülkelerine girişlere 30 günlük kısıtlama getirmeyi teklif ettiklerini bildirdi.

Von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “AB Komisyonu, sınırlardaki önlemlerle ilgili kendi prensiplerini sunuyor ve AB’ye yapılacak tüm gerekli olmayan seyahatlere geçici kısıtlama getirmeyi teklif ediyor” diye konuştu.

Öte yandan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin sınırlarını kapatmaya hazır olduğunu açıkladı. Kısıtlama, evlerine dönmek isteyen Finlandiya vatandaşları ve ülkede yaşayan ve çalışan yabancılar için geçerli olmayacağı kaydedildi. Helsingin Sanomat gazetesi, sınırın 13 Nisan’a kadar kapalı olacağını bildirdi.

Daha önce Avusturya, Macaristan, Çekya, Danimarka, Polonya, Litvanya, Almanya ve İsviçre, sınırlarında kontrol uygulamaya başladıkları konusunda AB Komisyonu’na bilgi vermişti.

Sputnik’in aktardığı habere göre AB Komisyonu temsilcisi,“Sınırlardaki kontrol, 10 günlük süre için derhal uygulanmaya konabilir ve ardından en fazla 2 aylık süreyle uzatılabilir” diye konuştu.