ABD'nin Çin'in Hong Kong'u konu alan ulusal güvenlik yasasının geçmesinin ardından devreye sokacağını bildirdiği yaptırımlar 1,1 trilyon dolarlık fonlama için risk oluşturdu.

Çin'in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi'nde (UHK) yapılan oylamada Ulusal Güvenlik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi. Kongre'nin onayını almasının ardından yasanın 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağı kaydedildi.

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor.

Bloomberg Intelligence'a göre, Çin'in en büyük bankalarının sahip olduğu 1,1 trilyonluk dolar fonlaması tehlikeye girdi. Zira bu bankalar, Hong Kong'da uygulanacak tartışmalı sosyal güvenlik yasasının doğrudan müdahili olan Çinli yetkililerle iş yapanları hedef alan Amerikan yasamasından yüksek para cezaları alma riski ile karşı karşıya.

Hong Kong'da BI Kıdemli analisti Francis Chan tarafından 30 Haziran'da yazılan notta, 'ABD Senatosu tarafından kabul edilen ve hala Meclis'ten geçerek Başkan Trump tarafından onaylanması gereken partiler üstü önlem, yaptırım uygulanan yetkililere hizmet sağlayan finansal kurumları cezalandırmayı öngördüğü' belirtildi. Chan ayrıca, 'İhlal hali oluşması durumunda bu bankaların ABD finansal sisteme erişimden men edileceğini' bildirdi.

Yıllık raporlara göre, Çin'in en büyük devlet bankaları Industrial & Commercial Bank of China Ltd., China Construction Bank Corp., Bank of China Ltd. ve Agricultural Bank of China Ltd., 2019 sonu itibariyle, yüzde 47'si mevduat olmak üzere toplam 7.5 trilyon yuanlık (1,1 trilyon dolar) ABD cinsinden yükümlülüklere sahip. Kalan kısım interbank borçlanmalarından ve küresel yatırımcılara arz edilen menkul kıymetlerden oluşuyor.

Mevzuata göre, bankalar yaptırım listesindeki kuruluşlarla ilgili olarak bilgilendirilecek ve bir bankanın ancak bilerek yaptırım altındaki birisi ile iş yapması halinde ceza uygulanacak.