Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını da belirtti. Enerji ve kıta sahanlığı konularının "askeri yollardan ve kesinlikle provokatif eylemlerle çözülmemesi, barışçıl, diplomatik yolların kullanılması gerektiği" görüşünü dile getiren Blinken, "Türkiye'nin uluslararası hukuku ve NATO yükümlülüklerini ihlal eden -ki buna Yunanistan'a karşı provokatif eylemler ve hava sahası ihlalleri de dahil- eylemleri dahil, bir dizi adımı eleştirdik" dedi. 

Ankara ile KKTC'nin Kıbrıs'ta iki devletli çözüm çağrısı yaptığı bir dönemde, ABD "birleşik Kıbrıs" açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, adayı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek bir anlaşmayı desteklediklerini söyledi; bu yönde "doğrudan bir Amerikan angajmanı görüleceğini" açıkladı. Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz" dedi.

'KIBRIS'TA DOĞRUDAN ANGAJE OLACAĞIZ'

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini anlatan Blinken'a, Kıbrıs için nisan sonunda yapılacak Birleşmiş Milletler toplantısına dair nasıl bir pozisyon belirledikleri soruldu. Blinken, "Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz. Birleşmiş Milletler'in oynadığı kritik rolün desteklenmesi ve doğrudan Amerikan angajmanı da dahil, bu yaklaşımı güçlendiren çabaları destekleyeceğiz" dedi. Blinken, "[Bu çabalarda] Amerikan diplomasisin tamamen angaje olduğunu göreceksiniz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE 'PROVOKASYON' ELEŞTİRİSİ

Blinken, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını da belirtti. Enerji ve kıta sahanlığı konularının "askeri yollardan ve kesinlikle provokatif eylemlerle çözülmemesi, barışçıl, diplomatik yolların kullanılması gerektiği" görüşünü dile getiren Blinken, "Türkiye'nin uluslararası hukuku ve NATO yükümlülüklerini ihlal eden -ki buna Yunanistan'a karşı provokatif eylemler ve hava sahası ihlalleri de dahil- eylemleri dahil, bir dizi adımı eleştirdik" dedi. 

'ABD DOĞU AKDENİZ'DE AKTİF ROL OYNAMALI'

Blinken, "Şimdi, son haftalarda yaşanan olumlu gelişmelerden biri, -AB'yle ve daha üretken bir şekilde ilerlenmesi için çalışan başkalarıyla temas kuran- Türkiye ile yaşanan bu meselelerde gerilimin ciddi biçimde azalması" diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı, Washington'ın Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri son bir yılda 'gerçek bir endişe' ile izlediğini ve 'ABD'nin bölgede istikrar sağlamak için aktif bir rol oynaması gerektiğini' belirtti.  (HABER MERKEZİ)