Ahmet Davutoğlu: Mehmet Dişli MİT’ten gelen rapora rağmen emekli edilmediArtı Gerçek

'Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim... Son gece kanaat değişti.'


Eski Başbakanlardan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan olduğu dönemde, 2015 yılındaki Yüksek Askeri Şura'da 15 Temmuz darbe girişimine dahil olduğu belirtilen Tümgeneral Mehmet Dişli'nin MİT'ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edilmek istendiğini ancak kararın son anda uygulanmadığını söyledi.

Davutoğlu, Mehmet Dişli'nin emekli edlmesi önerisine MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da katıldığını söyledi.

Akit TV’de bir programa katılan Davutoğlu, 15 Temmuz'dan sonra tutuklanan Mehmet Dişli hakkında şöyle konuştu:

“2015 YAŞ’ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.” (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER