AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ayasofya’nın ibadete açılma kararını eleştirenler için, “Bu karardan hoşlanmayan devletlerin kültürel ve hukuki gerekçelerinin temeli yoktur” ifadelerini kullandı.
 
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ayasofya'nın ibadete açılması kararını eleştirenlere yönelik, sosyal medya hesabında açıklama yaptı.
 
Çelik yaptığı paylaşımda, “Bu karardan hoşlanmayan devletlerin kültürel ve hukuki gerekçelerinin temeli yoktur. Bu topraklarda yaşadığı, bu milletin özlemlerine şahit olduğu halde, Ayasofya açıldığı için yabancı devletlerin ne kötülükler planlayacağını sayıp dökmekle uğraşanlar gerçekten ağır bir kimlik krizi yaşıyor. Milletimiz sevindiği için sevinebilseler keşke. Üstelik Türkiye dünya mirasını korumada ve başka dinlerin ibadet mekanlarına saygı göstermede en alnı açık ülke olduğu halde bunu yapıyorlar” dedi.
 
‘AYASOFYA EVRENSEL MİRASI TEMSİL EDECEK’
 
Çelik, "Dünyada hem evrensel mirası temsil eden hem de ibadete açık çok sayıda mekan vardır. Ayasofya Camii’ne her dinden insanın ziyaret maksadıyla erişimi de her zaman mümkün olacaktır. Ayasofya Camii’nin evrensel kültürel mirası korunacaktır. Milletimizin özlemi yerine gelmiştir. Devletimiz egemenlik hakkına uygun hukuken doğru bir kararla bunu gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın mesajları açıktır" ifadelerini kullandı. 
 
‘SİYASİ YAKLAŞIMLAR’
 
Çelik, karardan hoşlanmayan devletlerin yaklaşımlarının siyasi olduğunu ileri sürerek, "Bu karardan hoşlanmayan devletler olabilir. Bizi ilgilendiren kendi milletimizin ne dediği ne istediğidir. Cumhurbaşkanımız: 'Danıştay'ın kararını hukuk devleti adına, maşeri vicdanı rahatlatma adına müspet bir adım olarak görüyoruz. Ayasofya'nın statüsüyle ilgili nihai karar mercii başkaları değil, Türk Milleti'dir. Bu, bizim iç meselemizdir. Diğer ülkelere de ancak alınan karara saygı göstermek düşer.' diyerek son noktayı koymuştur. Milletimizin özlemi buydu. Bu gerçekleşmiştir” diye konuştu. 
 
‘KÜLTÜREL IRKÇILIK’
 
Çelik, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Başka devletlerin kültürel ırkçılığına destek veren argümanların bu topraklarda yaşayanlardan çıkması yakışmıyor. Tabii ki farklı görüşler olabilir. Ama devletimizin egemenlik hakkını kullanmasına, başka devletlerin argümanları üzerinden eleştiri getirmek tam kimlik bunalımıdır. Üstelik sesi en çok çıkanlar başkentinde cami olmayan ya da faşistlerin camilere saldırmasına göz yuman devletlerdir. Bunlarla aynı argümanlarla konuya yaklaşmak yakışıksız bir tavırdır.” (Mezopotamya Ajansı)