AKP’li Zonguldak Belediyesi geçen Kasım ayından bu yana hizmet vermediği halk otobüsü bilet fiyatlarına yüzde 50 ila yüzde 54 aralığında zam yaptı. Yeni zamlarla öğrenci bilet fiyatı 3 liradan 4,5 liraya, tam bilet de 3,25 liradan 5 liraya çıkarıldı. Belediye yeni halk otobüsü ihalesi de açmadı. Mağduriyet yaşayan halk dolmuş dışında toplu taşıma hizmeti alamıyor.

‘DOLMUŞ ÜCRETİNE TEPKİYİ ÖNLEME AMACI VAR’

Sözcü'de yer alan habere göre, Zonguldak Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova, olmayan bir hizmete zam yapılarak bir ilke imza atıldığını belirtirken, “Bu zammın arka palanında 5 liradan 7 liraya çıkarılmak istenen dolmuş ücretine tepkiyi önleme amacı var. Zam yapılmasaydı dolmuşla, olmayan halk otobüsü bileti arasındaki fark ikiye katlanacaktı” dedi. Kayınova, belediyenin zamdan önce düşük muhammen bedelle halk otobüsü şartnamesi ilan ederek kamu zararının önünü açtığını da söyledi.

‘HALK GÖZ GÖRE GÖRE MAĞDUR EDİLDİ’

Atınç Kayınova, Zonguldak'ta yaşanan ilginç zam sürecini şöyle anlattı:

“Belediye meclisine zam kararını getirip, ‘yeni ihale yapacağız ücreti güncellememiz lazım' dediler. Oysa zam teklifi meclise geldiğinde muhammen bedel zaten eski fiyatlardan 358 bin 500 lira olarak ilan edilmişti. Dolayısıyla zamla birlikte kazanç artacağı için devletin 10 yılda elde edeceği bedel çok düşük kalacak. Halk otobüsü hizmetinin durduğu 4.5 ay önce ihale süreci başlatılıp halkın mağduriyeti önlenebilirdi. Ancak o günden bu yana ihale açmadılar. Şimdi ihale açılacak ancak bu da halkın en az 2 ay daha halk otobüsü hizmeti alamayacağı anlamına geliyor. Halk göz göre göre mağdur edildi.”